Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Bezcenny dar życia potrzebny jak nigdy

Media alarmują, że w wielu Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna brakować krwi. Ma to związek z większą ilością wypadków w sezonie letnim oraz jednoczesnym zmniejszeniem liczby wyjeżdżających na urlopy krwiodawców. W Łomży sytuacja nie jest tak zła jak w innych regionach kraju, nie odwołuje się zaplanowanych wcześniej zabiegów, ale krwi też może zabraknąć. – Sytuacja nie jest dramatyczna, nie musimy wstrzymywać planowych zabiegów operacyjnych, ale zapasy krwi są znacznie mniejsze – potwierdza Anna Ogrodnik-Wycik, kierownik łomżyńskiego Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, apelując do wszystkich chcących oddać krew, by zgłaszali się do siedziby oddziału w budynku Szpitala Wojewódzkiego. Na początku sierpnia w teren ruszą też ambulanse, które dotrą do kilkunastu miejscowości, umożliwiając też ich mieszkańcom uratowanie komuś zdrowia lub życia.

Grafika na stronie białostockiego RCKiK nie pozostawia cienia wątpliwości: w województwie kończą się zapasy aż siedmiu grup krwi, w tej chwili nie potrzeba tylko tej z grupy AB Rh+. Tymczasem wiele osób wciąż ma wątpliwości czy ich krew może być przydatna, albo wręcz nie zdaje sobie sprawy z tego jak bezcennym jest lekiem. 
– Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat może zgłosić się do oddania krwi – mówi Anna Ogrodnik-Wycik. – Warunkiem jest ten wiek, waga ciała minimum 50 kg i dobre zdrowie. Można się do nas zgłaszać z dokumentem tożsamości codziennie od 7.30 do 13.00, a w środy mamy jeszcze popołudnia z rejestracją od 7.30 do 17.30 dla osób pracujących w ciągu dnia. 
Warto jednak spełnić ten dobry uczynek, bo krew jest potrzeba nie tylko przy zabiegach planowanych z wyprzedzeniem, jak np. operacje, ale przede wszystkim w sytuacjach nagłych, chociażby dla ofiar wypadków samochodowych, przy krwotokach, porodach czy też chorobach nowotworowych.
– Stąd nasze wysiłki i działania, apele do krwiodawców, dużo akcji w terenie, wzywanie stałych dawców pewnych grup, żeby na bieżąco uzupełniać zapasy magazynowe, aby mieć niezbędne minimum – wyjaśnia Anna Ogrodnik-Wycik. – Dlatego też przez całe lato jest dużo akcji krwiodawstwa w terenie, bo chcemy stworzyć możliwość oddania krwi tym osobom, które nie mają na miejscu oddziałów krwiodawstwa, bądź nie mogą do nas przyjechać. 
Ambulanse w których będzie można oddać krew od 2 do 30 sierpnia dotrą poza Łomżą do następujących miejscowości: Myszyniec, Zambrów, Stawiski, Grajewo, Szczuczyn, Czyżew, Ciechanowiec, Szepietowo, Śniadowo, Kolno i Zbójna. 
– Zachęcam do zgłaszania się do nas, bo w tym wypadku można komuś bardzo pomóc albo nawet uratować czyjeś życie – apeluje Anna Ogrodnik-Wycik. – Wiem, że przynosi to bardzo dużą satysfakcję, a nie ma tu żadnego niebezpieczeństwa: wszystko odbywa się pod kontrolą lekarza i pielęgniarek, całość zabiegu trwa 7-8 minut, a ze wszystkimi procedurami typu wypełnienie dokumentów, od 30 do 45 minut, w zależności od kolejki która jest danego dnia.

Terenowy Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
Szpital Wojewódzki w Łomży
Al. Piłsudskiego 11
tel. 86 219 81 32

Wojciech Chamryk

210204100642.gif

Załączniki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę