Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Sekcja Emerytów i Rencistów inauguruje obchody 110-lecia ZNP

Tak niedawno obchodziliśmy 100-lecie naszego ZNP, a dziś w dn. 08.05.2015 r. świętujemy już 110 rocznicę. Uroczystość rozpoczęła Prezes Oddziału ZNP w Łomży- Aleutyna Kołos, po czym przekazała prowadzenie głównemu organizatorowi przewodniczącej Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów - Helenie Polewaczyk, która pełni tę funkcję już piątą kadencję.

 

Uroczystość rozpoczęto pieśnią nauczycieli emerytów przy akompaniamencie skrzypiec koleżanki Teresy Dąbrowskiej (tekst pieśni był na ekranie).

Płoną serca choć włos nam bieleje

Związek zawsze łączy nas

Są w nim stare i obecne dzieje

Bohaterzy są wśród nas.

Oni zawsze zawód swój cenili

Dzieci jawnie i tajnie uczyli

Pokolenia ich płyną jak woda

I niedługo zabraknie nas.

Ref. Z nim w uścisku złączmy nasze dłonie

Chociaż laur nie oplata skroni

Nich nasz okrzyk po Polsce się niesie

Związek nasz niech łączy nas.

Więc nie traćmy każdej wolnej chwili

Zbierajmy się częściej tu

A nasz Związek ten czas nam umili

Bo już coraz mniej jest nas”.

O znaczeniu naszego Związku mówiła Hanna Jabłońska, wiceprzewodnicząca Sekcji:

„ZNP to, to co łączy, to Związek nauczycielskiej braci, to przewodnik szkoły polskiej, to ludzie oddani swej pracy dla dobra dzieci i młodzieży. To trwały, bardzo trwały Związek, jak dobre małżeństwo, wierne do śmierci, trzyma się mocno i choć  ma 110 lat to ciągle trwa, ciągle łączy nauczycieli czynnych i emerytów”.

 

Naszą uroczystość zaszczyciło wielu gości, których serdecznie powitano:

 1. Panią Hankę Gałązkę - Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Rady Miejskiej w Łomży
 2. Kol. Teresę Kowalską - Przewodniczącą Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Białymstoku
 3. Barbarę Wysocką - Członka Zarządu Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów
 4. Danutę Dłużniewską- Przewodniczącą Sekcji ZNP Zambrów
 5. Zofię Leśniewską- Przewodniczącą Sekcji ZNP Zambrów
 6. Danutę Moczydłowską- Przewodniczącą Sekcji ZNP Zambrów
 7. Halinę Januszewską -Członka Zarządu Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów
 8. Prof. Romana Englera- RektoraWyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
 9. Prof. Witolda Wincenciaka - Rektora Wyższej Zawodowej Szkoły Ochron Zdrowia TWP w Łomży, Dyrektora Oddziału Regionalnego TWP w Łomży
 10. Panią Bożenę Święszkowską - Pełnomocnik Rektor WSA, Uniwersytet Złotego Wieku
 11. Teresę Gołębiewską - Prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków
 12. Kolegę Arkadiusza Bałazy- członka Zarządu Klub Młodego Nauczyciela
 13. Marię Tocką -  redaktor TYGODNIKA „KONTAKTY”

Odczytano również list z pozdrowieniami od Kol. Teresy Janiszewkiej- przewodniczącej Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów.

Na jubileuszowej uroczystości nastąpiła chwila uczczenia zmarłych członków naszej Sekcji, którzy odeszli od nas w ciągu ostatnich 10 lat. W ciszy na ekranie przesuwały się zdjęcia, a ich pamięć utrwaliły strof wiersza naszego zmarłego Kol. M. Moraczewskiego.

„Wtedy duch mój będzie szczęśliwy

I nad mogiłą zaszumią drzewa

A chór ptaków, choć jest płochliwy

Pieśń o Łomży z Narwią zaśpiewa”

W dalszej kolejności przewodnicząca Sekcji poinformowała, że w pierwszej części spotkania będą wspomnienia seniorów o początkach i warunkach życia i pracy pedagogicznej, wychowawczej i społecznej. Podczas przerwy przy herbacie i ożywionej rozmowie podziwiano wystawę różnych prac wykonanych przez koleżanki  z Sekcji m.in. serwetki, kwiaty, stroiki i piękne obrazy namalowane przez Irenę Dudo.

W podróż w przyszłość wprowadziła nas swoim wierszem Teresa Rucińska:

 

Wystarczy chwila głębokiej zadumy,

Zamknięcie ciężkich, utrudzonych powiek,

Aby się udać w cudowną wędrówkę,

Wędrówkę w przeszłość, gdziekolwiek.

Stają przede mną fakty i zdarzenia

Osnute mgiełką czaru i uroku,

Wystrojone w kolory wiosny i jesieni,

Od których często kręci się łza w oku.

Wspominam wrzawy, beztroskie zabawy

w gronie kolegów, dzieci roześmiane,

gorące błoto pod bosymi stopy

i niebo barwną tęczą przepasane”.

Natomiast wspomnienia Seniorów rozpoczął Kol. Lucjan Sulewski. Opowiadał o swojej rodzinie i prac od czasów przedwojennych poprzez okupację do przejścia na emeryturę. Wspomnienia dotyczyły powojennego Grajewa.

Kol. Jan Chmielewski wspominał lata pracy w Wiźnie w pobliżu Łomży. O naszym mieście przepięknie zaśpiewała Kol. Irena Świderska.

Swoje dzieciństwo i naukę na tajnych kompletach wspominała Hanna Jabłońska. Z sentymentu, i z wielką wdzięcznością mówiła o swojej pierwszej nauczycielce Stanisławie Karpińskiej, która z narażeniem życia uczyła polskie dzieci. Zakończyła swoją wypowiedź o dzielnych łomżyńskich nauczycielach tajnego nauczania strofą wiersza.

„Skromni, wśród wielkich mali

Dla Ojczyzny zrobili tak wiele

Bez fanfar oni umierali

Cichej pracy bohaterzy

Polscy, łomżyńscy nauczyciele”

Kol. Irena Dudo nie tylko wspominała lata pracy, ale mówiła o swoich bliskich kontaktach z wybitnymi łomżyniakami między innymi z Jadwigą i Adamem Chętnikami- twórcami Muzeum Etnograficznego w Nowogrodzie i w Łomży.

Kol. Helena Polewaczyk w swojej wypowiedzi podkreśliła troskę i pomoc władz oświatowych Polski Ludowej w kształtowaniu i podnoszeniu kwalifikacji rzeszy nauczycielskiej, które zapewniają im bezpłatny pobyt na sesjach, zwrot kosztów podróży, zniżki godzin i urlopy na pisanie prac dyplomowych.

Po przerwie drugą część uroczystości rozpoczęła piękną piosenką „Powrócisz tu”- Alicja Jamiołkowska. Działalność Sekcji za ostatnie 10 lat przedstawiła w kalendarium- przewodnicząca Sekcji, a na ekranie ukazały się zdjęcia pokazujące różnorodność pracy koleżanek i kolegów w naszym Klubie Seniora.

Na zakończenie goście serdecznie dziękowali za wspaniałą organizację, za ogrom włożonej prac, by godnie i uroczyście uczcić 110 rocznicę naszego Związku. Dostaliśmy gorące podziękowania i piękne kwiaty od Prof. Romana Englera, Prof. Witolda Wincenciaka, Hanki Gałązki, Teresy Kowalskiej, Teresy Gołębiewskiej, Prezesa Oddziału Aleutyny Kołos, przedstawiciela Klubu Młodego Nauczyciela. Naszą uroczystość z zainteresowaniem obserwowała redaktor łomżyńskich „Kontaktów”- Maria Tocka, która w 20 numerze tygodnika zamieściła informację naszym związkowym jubileuszu.

Uroczystość zakończyła przewodnicząca Sekcji, dziękując wszystkim za pomoc w przygotowaniu uroczystości, szczególnie Zarządowi Oddziału oraz zapraszając na wspólny poczęstunek do Klubu Seniora, aby go obejrzeli z naszą gościnnością i dobrymi wspomnieniami do domu wrócili. Podczas naszej biesiady przygrywał zespół „Maki”.

 

 

Helena Polewaczyk

Hanna Jabłońska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zarząd Oddziału
pt, 29 maja 2015 00:05
Data ostatniej edycji: pt, 26 czerwca 2015 15:32:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę