Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

VII Forum Bibliotekarzy

 

VII Forum Bibliotekarzy

Dnia 9 grudnia 2015 r, w gościnnych murach I Liceum Ogólnokształcącego
im. Tadeusza Kościuszki w Łomży odbyło się kolejne już – VII Forum Bibliotekarzy. Spotkanie zorganizowała Sekcja bibliotekarska działająca przy Zarządzie Oddziału ZNP w Łomży. Zaproszenie na forum przyjęli bibliotekarze między innymi z Białegostoku, Kolna, Zambrowa, Piątnicy, Przytuł, Radziłowa, Zbójnej oraz z wielu łomżyńskich placówek.

Celem tegorocznego forum były poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Dlaczego dzieci i młodzież nie czytają książek i co można uczynić, aby ten stan zmienić? Odpowiedzi na to pytanie udzielił prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Stwierdził, że wystarczy usunąć z bibliotek stare, nudne książki, a wyeksponować atrakcyjne nowości. W swoim wykładzie ”Sztuka książkowego uwodzenia w XXI wieku” profesor przedstawił wiele ciekawych propozycji wydawniczych, zarówno dla dzieci, jak też dla starszych czytelników.

Zdaniem prof. Leszczyńskiego, to bibliotekarze mają ważną misję do spełnienia – w atrakcyjny sposób upowszechniać czytelnictwo w specyficznych młodym pokoleniu.
Kolejny gość forum dr Zofia Zasacka, adiunkt Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie, w swoim wykładzie „Trendy w postawach lekturowych polskiego społeczeństwa i implikacje dla działań promujących czytelnictwo” przedstawiła wyniki badań dotyczące poziomu czytelnictwa wśród młodzieży.
Z kolei mgr Agata Reszewicz, polonistka I Liceum Ogólnokształcącego i doradca metodyczny w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji poruszyła temat czytania lektur przez dzieci i młodzież.     W swoim wykładzie „Doświadczenia lekturowe dzieci i młodzieży     a szkolne strategie czytania” stwierdziła, że coraz większym problemem staje się fakt, iż w szkołach gimnazjalnych i średnich jest coraz więcej młodzieży mającej trudności z czytaniem, skupieniem się nad lekturą czy jej zrozumieniem. Dlatego też ogromna w tym rola nauczycieli i bibliotekarzy, aby we właściwy sposób upowszechniać czytelnictwo od najmłodszych lat.
Zdaniem Prezesa Oddziału ZNP w Łomży mgr Aleutyny Kołos, szkolne biblioteki są pierwszym miejscem umożliwiającym dzieciom i młodzieży rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Ubolewa też nad zakusami rządzących, aby likwidować biblioteki szkolne, których funkcje miałyby przejąć biblioteki publiczne. Forum bibliotekarzy to okazja, aby rozmawiać i wspólnie rozwiązywać nurtujące nas problemy.

Tegorocznemu forum bibliotekarzy towarzyszyła wystawa rękodzieła nauczycieli – pasjonatów z łomżyńskich szkół. Można było obejrzeć i zakupić piękne ozdoby bożonarodzeniowe i biżuterię z ceramiki, filcu, autorstwa Alicji Wejroch, Renaty Zduńczyk, Ewy Sawickiej, Urszuli Bielicka-Gronek i Doroty Grabowskiej a w przerwach między wykładami i dyskusją nie zabrakło słodkiego poczęstunku - własnoręcznych wypieków koleżanek z Sekcji bibliotekarskiej przy Zarządzie Oddziału ZNP w Łomży.

Dorota Kucisz

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zarząd Oddziału
cz, 17 grudnia 2015 09:30
Data ostatniej edycji: śr, 23 grudnia 2015 10:33:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę