Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wartość choroby

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży chorzy codziennie mogą korzystać z posługi duszpasterskiej. W szpitalnej kaplicy każdego dnia odprawiana jest Msza święta, a chorym którzy nie mogą opuszczać łóżek sakramenty udzielane są na poszczególnych oddziałach. Ta środowa była szczególna. Sprawowana w XXIII Światowym Dniu Chorego miała uroczysty charakter i przebieg, a szpitalną kaplicę wypełniali nie tylko pacjenci, ale też ich rodziny i przedstawiciele służby zdrowia.

Mszy świętej przewodniczył ks. Sławomir Gawryś, który od 13 grudnia ubiegłego roku, po przejściu na emeryturę ks. Witolda Wróblewskiego, został nowym kapelanem szpitala. W homilii podkreślił wielowymiarowość ludzkiego cierpienia i jego szczególne znaczenie. Odnosząc się do początków dziejów człowieka oraz Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa wskazał, że przeżywanie choroby może owocować przemianą życia i odkrywaniem na nowo Boga, ale też innych wartości: rodziny, drugiego człowieka, prawdy, czy pracy. Zauważył również trud i poświęcenie wszystkich posługujących chorym, nawet przy najprostszych czynnościach. Wyraził przekonanie, że leczenie, to coś więcej niż tylko przywracanie zdrowia fizycznego – to proces uzdrawiania całego człowieka w jego wymiarze zarówno cielesnym, jak i duchowym.
Wyjątkowym elementem uroczystej Mszy świętej było udzielenie Sakramentu Chorych. Licznie zgromadzeni pacjenci, po przewidzianej przepisami modlitwie, z rąk ks. Sławomira Gawrysia – kapelana szpitala oraz ks. Piotra Kazimierskiego z parafii Miłosierdzia Bożego, w skupieniu przyjęli ten szczególny znak. Olejem Krzyżma Świętego namaszczone zostały ich czoła i dłonie.
Liturgia miała też wyjątkową oprawę muzyczno-wokalną, a przed rozesłaniem chorzy przyjęli od księdza kapelana życzenia odkrywania w cierpieniu samego Chrystusa.

tekst i zdjęcia Tadeusz Babiel


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę