25 lat edukacji
4 czerwca 1989 roku odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych, w następstwie których doszło do olbrzymich przemian społeczno-politycznych nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jedną z miar sukcesów, jakie stały się udziałem Polaków w ciągu 25 lat wolności, jest poziom wykształcenia.
Od lat ‘90 jesteśmy świadkami wielkiej aktywności edukacyjnej Polaków i Polek. W roku 1990 mieliśmy 390 tysięcy studentów, dzisiaj na uczelniach wyższych kształci się ponad 1,5 mln osób. Współczynnik skolaryzacji netto w szkolnictwie wyższym w Polsce wzrósł czterokrotnie z 9,8% do ponad 40%! Edukacja stała się obszarem, który w ostatnim ćwierćwieczu, dał Polakom realną możliwość awansu społecznego.
Choć zabrzmi to patetycznie, chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom i nauczycielkom za wkład, jaki wnieśli w kształcenie młodych pokoleń i budowę społeczeństwa demokratycznego. Za wielką zmianę cywilizacyjną, której są nie tylko świadkami, ale w dużej mierze autorami!
W minionych 25 latach system edukacji umożliwił młodym pokoleniom niespotykany dotąd dostęp do wykształcenia. Niemiej, jest to także czas negatywnych zjawisk w edukacji, jak komercjalizacja i prywatyzacja kształcenia, zamykanie szkół, zmniejszenie liczby publicznych przedszkoli, zapaść szkolnictwa zawodowego, urynkowienie szkolnictwa wyższego, dewaluacja dyplomów, o których trzeba publicznie dyskutować i którym należy przeciwdziałać. Mianownikiem naszych wspólnych działań w kolejnych latach powinno być przekonanie, że edukacja wciąż jest niezbędną inwestycją w długofalowy rozwój Polek, Polaków i naszego kraju.
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP
Dodał: JS