Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

25 lat edukacji

4 czerwca 1989 roku odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych, w następstwie których doszło do olbrzymich przemian społeczno-politycznych nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jedną z miar sukcesów, jakie stały się udziałem Polaków w ciągu 25 lat wolności, jest poziom wykształcenia.

Od lat ‘90 jesteśmy świadkami wielkiej aktywności edukacyjnej Polaków i Polek. W roku 1990 mieliśmy 390 tysięcy studentów, dzisiaj na uczelniach wyższych kształci się ponad 1,5 mln osób. Współczynnik skolaryzacji netto w szkolnictwie wyższym w Polsce wzrósł czterokrotnie z 9,8% do ponad 40%! Edukacja stała się obszarem, który w ostatnim ćwierćwieczu, dał Polakom realną możliwość awansu społecznego.

Choć zabrzmi to patetycznie, chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom i nauczycielkom za wkład, jaki wnieśli w kształcenie młodych pokoleń i budowę społeczeństwa demokratycznego. Za wielką zmianę cywilizacyjną, której są nie tylko świadkami, ale w dużej mierze autorami!

W minionych 25 latach system edukacji umożliwił młodym pokoleniom niespotykany dotąd dostęp do wykształcenia. Niemiej, jest to także czas negatywnych zjawisk w edukacji, jak komercjalizacja i prywatyzacja kształcenia, zamykanie szkół, zmniejszenie liczby publicznych przedszkoli, zapaść szkolnictwa zawodowego, urynkowienie szkolnictwa wyższego, dewaluacja dyplomów, o których trzeba publicznie dyskutować i którym należy przeciwdziałać. Mianownikiem naszych wspólnych działań w kolejnych latach powinno być przekonanie, że edukacja wciąż jest niezbędną inwestycją w długofalowy rozwój Polek, Polaków i naszego kraju.

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

 

Dodał: JS

 

 

Zarząd Oddziału
śr, 04 czerwca 2014 23:01
Data ostatniej edycji: śr, 04 czerwca 2014 23:33:50

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę