Autyzm – integracja sensoryczna dla rodziców
Psycholodzy - terapeuci z Centrum Terapii Integracji Sensorycznej „Niedźwiadek” w Lublinie poprowadzili w Łomży szkolenie i warsztaty dla rodziców dzieci dotkniętych spektrum autyzmu. Zorganizowane przez łomżyński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu zajęcia, w których uczestniczyło 20 rodziców miały dać im praktyczne umiejętności niesienia codziennej pomocy swoim dzieciom, jako domowi terapeuci wspomagający.
Jak tłumaczą działacze łomżyńskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu dysfunkcje integracji sensorycznej są na ogół główną przyczyną wielu dziecięcych problemów występujących w nauce, rozwoju lub zachowaniu. Polegają one na nieprawidłowej pracy układu przedsionkowego mózgu dziecka, który jest odpowiedzialny za koordynację prawidłowego przetwarzania i koordynacji bodźców sensorycznych. W szczególności zaburzona integracja sensoryczna występuje u dzieci dotkniętych spektrum autyzmu. Tylko konsekwentnie prowadzona terapia pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, może pozwolić dotkniętym autyzmem dzieciom i młodzieży na samokontrolę w tym zakresie i stworzyć szansę na pełnoprawne funkcjonowanie w życiu społecznym. I właśnie w tym rodzicom dzieci ze spektrum autyzmu miały pomóc warsztaty zorganizowane w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego w Łomży, które poprowadzili specjaliści z Centrum Terapii Integracji Sensorycznej w Lublinie.
- Rodzice na odbytym szkoleniu poznają proste ćwiczenia, które można wykonywać z dzieckiem w domu, aby poprawić jego codzienne funkcjonowanie. Są też bardziej świadomi codziennych potrzeb terapeutycznych swojego autystycznego dziecka oraz lepiej przygotowani do roli domowego terapeuty, codziennie wspierającego profesjonalne działania terapeutyczne – przekazuje Monika Szymanowska prezes KTA/Łomża.
Rodzice dzieci ze spektrum autyzmu skupieni w łomżyńskim oddziale Krajowego Towarzystwa Autyzmu podkreślają, że rozlewająca się coraz szerzej fala autyzmu diagnozowanego u polskich dzieci, stanowi coraz większe wyzwanie społeczne dla państwa i samorządu. Problem ten coraz częściej dotyka także łomżyńskiej populacji dzieci i młodzieży. Autyzm późno rozpoznany i nie leczony może stać się przyczyną trwałego wykluczenie społecznego.
- Prowadzone od roku działania łomżyńskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, który skupia w makroregionie byłego województwa łomżyńskiego szerokie spektrum rodzin dotkniętych autyzmem, wychodzą naprzeciw potrzebie właściwego zrozumienia choroby i podjęcia jak najwcześniej skutecznej terapii – podkreśla prezes Monika Szymanowska. - W chwili obecnej KTA o/Łomża jest w trakcie realizacji co tygodniowych zajęć uspołeczniających dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz zajęć warsztatowych dla rodziców z terapii integracji sensorycznej. Zajęcia dzięki życzliwości ks. proboszcza Andrzeja Godlewskiego odbywają się w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II w Łomży.
Zarówno szkolenie dla rodziców zajęcia dla dzieci odbywają się dzięki środkom uzyskamy przez łomżyński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu ze środków Urzędu Miasta Łomży.