Opinia BAS w sprawie ZFŚS dla emerytowanych nauczycieli z placówek opiekuńczo-wychowawczych
Odpis na ZFŚS dla emerytowanych nauczycieli - byłych pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych powinien być naliczany według zasad określonych w Karcie Nauczyciela - twierdzą prawnicy z Biura Analiz Sejmowych w opinii prawnej przygotowanej dla posła Artura Ostrowskiego.
Jak zauważyli autorzy opinii, zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, nauczyciele zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych utracili swój status wynikający z Karty Nauczyciela i stali się pracownikami samorządowymi w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Użyte w art. 237 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej sformułowanie "zatrudnieni" wskazuje, iż przepis ten nie ma zastosowania do innych osób, niepozostających w chwili wejścia ustawy w życie w zatrudnieniu we wskazanych placówkach. Nie ma więc zastosowania do osób, które odeszły na emeryturę z tych placówek przed wejściem ustawy w życie. Osoby takie winny być nadal traktowane jako "emeryci nauczycielscy", czyli podlegać zasadom dot. odpisu na ZFŚS ustalonym w Karcie Nauczyciela.
Pytanie do BAS o to, w jaki sposób należy dokonywać odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytowanych nauczycieli - byłych pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, poseł Ostrowski skierował na prośbę ZNP.
Zdaniem ZNP, analogiczna zasada powinna być stosowana wobec emerytów i rencistów byłych nauczycieli z placówek przekazanych do prowadzenia innym podmiotom - również oni zachowali swój status "emeryta nauczycielskiego", a wobec faktu, że placówka, która była ich ostatnim miejscem pracy, przestała istnieć, organ prowadzący powinien wskazać im inną placówkę, w której będzie dokonywany dla nich odpis na ZFŚS.
Źródło: ZG ZNP
Dodał: JS