Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Asystent będzie mógł zastąpić nauczyciela

Posłowie połączonych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej podczas posiedzenia 19 marca br. odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone w trakcie drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o cudzoziemcach (druki nr 2132 i 2214). Głosowanie nad całością ustawy odbędzie się w piątek, 21 marca.

Oznacza to, że asystent nauczyciela, zatrudniony na podstawie Kodeksu pracy, posiadający wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz posiadający przygotowanie pedagogiczne, będzie mógł, wbrew temu, co projektodawcy sugerowali w uzasadnieniu do projektu ustawy, wykonywać wszelkie zadania powierzone mu przez nauczyciela prowadzącego zajęcia (i pod jego kierownictwem). Nie ma zatem przeszkód, by były to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze, wychowawcze lub inne wynikające z zadań statutowych szkoły.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest stanowczym przeciwnikiem takich rozwiązań, będących próbą tworzenia nowych stanowisk dla pracowników pedagogicznych nieobjętych Kartą Nauczyciela. Dlatego domagaliśmy się jasnego określenia statusu asystenta nauczyciela w taki sposób, by nie było możliwe przejmowanie przez niego kompetencji i zadań nauczyciela prowadzącego zajęcia, poprzez wskazanie w ustawie, że asystentowi nie powierza się zadań, o których mowa w art. 42 Karty Nauczyciela.

ZNP podejmie jeszcze jedną próbę uregulowania roli asystenta nauczyciela podczas prac w Senacie, który będzie procedował nad projektem zapewne w czasie posiedzenia w dniach 9-10 kwietnia br.

Do tego czasu ogniwa ZNP, a także całe środowisko  oświatowe, powinno wspierać nasze postulaty poprzez aktywny udział we wznowionej Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej „Dość tego”. O jej szczegółowym przebiegu i formach zdecyduje Prezydium ZG ZNP.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

Zarząd Oddziału
cz, 20 marca 2014 17:21
Data ostatniej edycji: cz, 20 marca 2014 19:15:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę