Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Asystent ma asystować, a nie uczyć

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na wprowadzenie w projektowanym kształcie zapisów dotyczących zatrudniania w szkołach podstawowych asystentów nauczycieli. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie nowelizacji ustawy o systemie oświaty w tym zakresie, wznowiona zostanie ogólnopolska akcja protestacyjna. Zdecydował o tym Zarząd Główny ZNP – poinformował dziś (19.03) na briefingu prasowym prezes ZNP Sławomir Broniarz.

W projekcie nowelizacji ustawy oświatowej znalazł się zapis pozwalający na zatrudnianie w szkole podstawowej asystenta nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy, posiadającego (obligatoryjnie) kwalifikacje nauczycielskie, który będzie mógł pod kierunkiem nauczyciela realizować wszystkie czynności nauczyciela.

- Instytucja asystenta to wprowadzenie „konia trojańskiego" do systemu – mówił prezes ZNP. – Doprowadzi do deprofesjonalizacji zawodu i podziału nauczycieli na „karcianych” i „kodeksowych”. Asystenci będą tańsi, bardziej dyspozycyjni. To nie są nasze obawy, tak wynika z wypowiedzi samorządowców.

Wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński powiedział, że w noweli ustawy oświatowej powinien się znaleźć zapis wprost określający, czym może zajmować się asystent. – Można to szybko zrobić, przenosząc zapis z uzasadnienia do ustawy, ale posłowie nie chcą tego zrobić – powiedział. - To demaskuje ich prawdziwe intencje. W świat idzie przekaz: chcemy pomóc pracownikom, a tak naprawdę przygotowywana jest rewolucja. Będzie można zatrudniać nauczycieli nie na podstawie Karty tylko Kodeksu pracy.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

 

Zarząd Oddziału
śr, 19 marca 2014 15:27
Data ostatniej edycji: śr, 19 marca 2014 15:57:09

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę