Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty przyjęta

6 grudnia br. Sejm przyjął pilny rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw.

Projekt, który w listopadzie trafił do Sejmu, obejmował pierwotnie, oprócz przepisów będących realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawach dotyczących rekrutacji do szkół i placówek, również przepisy dotyczące innych, niezwykle istotnych, a jednocześnie bulwersujących zmian systemowych, tj.:

  • przekazywania szkół i placówek bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy do prowadzenia związkom międzygminnym lub powiatów (pozbawiając nauczycieli i pracowników niepedagogicznych dotychczasowego statusu),

  • zatrudniania w szkołach podstawowych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy,

  • zatrudniania w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego do pracy z dziećmi osób niebędących nauczycielami.

Działania protestacyjne podjęte przez ZNP, w tym ponad 20-tysięczna manifestacja zorganizowana 23 listopada w Warszawie spowodowały, że posłowie rządzącej koalicji (za zgodą rządu) wyłączyli z projektu nowelizacji wszystkie poprawki wykraczające poza kwestie rekrutacji. Pozostawiono jedynie, po doprecyzowaniu (zgodnie z intencjami ZNP), przepis dotyczący możliwości zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji nauczycielskich, zawężając jednak taką możliwość wyłącznie do prowadzenia zajęć dodatkowych.

Decyzja Sejmu nie oznacza jednak zakończenia prac nad sprawami, których dotyczyły wyłączone przepisy, w tym zwłaszcza przekazywania szkół. Potwierdził to wiceminister Przemysław Krzyżanowski, który w trakcie drugiego czytania poinformował posłów, że resort edukacji przedstawi nowy projekt w tym zakresie. Nie wskazał jednak planowanego terminu zakończenia prac nad projektem nowej ustawy w resorcie.

Dla ZNP oznacza to, że wszystkie bulwersujące środowisko propozycje MEN będą przedmiotem dalszej debaty i być może czeka nas kolejna batalia w obronie oświaty publicznej.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

Zarząd Oddziału
pt, 06 grudnia 2013 19:47
Data ostatniej edycji: pt, 06 grudnia 2013 19:51:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę