PISA 2012: sukces uczniów i nauczycieli!!! Premier gratuluje nauczycielom!!!
3 grudnia br. w Kancelarii Premiera zostały ogłoszone wyniki najważniejszych badań edukacyjnych OECD – PISA 2012.
W spotkaniu wzięli udział: premier Donald Tusk, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, byłe minister edukacji - Krystyna Szumilas i Katarzyna Hall, przedstawiciel OECD Richard Yelland, eksperci i przedstawiciele świata nauki. ZNP reprezentował wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik.
Wyniki PISA zaprezentował dr hab. Michał Federowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.
– Polscy uczniowie znaleźli się po raz pierwszy wśród najlepszych w Unii Europejskiej. Żaden inny kraj nie poprawił tak bardzo swoich wyników – mówił. – Jesteśmy na 1. miejscu w UE w zakresie umiejętności matematycznych (w grupie czterech innych krajów). W zakresie umiejętności czytania i interpretacji jesteśmy również na 1. miejscu w UE (razem z trzema krajami w grupie). Natomiast w zakresie rozumowania w naukach przyrodniczych jesteśmy na 3. miejscu w UE, wyprzedzają nas tylko Finlandia i Estonia – wyjaśniał szef IBE. – Polscy uczniowie spektakularnie poprawili swoje wyniki we wszystkich trzech badanych obszarach.
Według premiera Donalda Tuska najnowsze wyniki PISA to dowód na to, że polskie szkolnictwo nie potrzebuje wielkich zmian. - Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji. Potrzebuje więcej pieniędzy, a nie rewolucji. Będziemy pomagać szkole – powiedział szef rządu. Gratulował polskim nauczycielom. – Mamy świetnych nauczycieli, którzy ciągle pracują w niełatwych warunkach. Ukłony i gratulacje – mówił premier.
Nauczycielom gratulowała także obecna minister edukacji oraz jej poprzedniczki.
Komentarz prezesa ZNP
Jestem zadowolony z ogłoszonych dziś wyników 5. edycji Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA 2012).
PISA bada wiedzę, umiejętności i postawy piętnastoletnich uczniów w zakresie szeroko rozumianego czytania, matematyki i nauk przyrodniczych, traktowanych nie jako przedmioty szkolne, ale jako dziedziny przydatne do życia w nowoczesnym społeczeństwie. To prestiżowe badanie organizuje od kilkunastu lat Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), od kilku lat Polska bierze w nim udział.
Wyniki ostatniej edycji badania pokazują bardzo dobry obraz polskiej edukacji. Nie ma wątpliwości, że w największej mierze jest to zasługa dobrych nauczycieli. Dzięki ich codziennej pracy, zaangażowaniu i pasji nasi uczniowie pną się po edukacyjnej drabinie, są coraz lepiej przygotowani do wyzwań, które niesie dzisiejszy świat.
Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że osiągnięcia naszych piętnastolatków mają związek z warunkami, jakie stwarza w Polsce nie tylko nauczycielom, ale przede wszystkim uczniom – Karta Nauczyciela, ustawa tyleż krytykowana, co niedoceniana. Jestem przekonany, że o kształtowaniu umiejętności uczniów nie można mówić w oderwaniu od pozycji publicznych szkół samorządowych, warunków nauki, statusu zawodowego nauczycieli i ich autonomii. Także doświadczenia innych państw – słynących z wysokich wyników edukacyjnych jak Finlandia – wskazują na to, że pozostawienie w rękach publicznych instytucji odpowiedzialności za kształcenie, niesie ze sobą najwięcej korzyści.
Wyniki badania PISA 2012 są dla mnie dowodem tego, że publiczna edukacja, mimo wielu aktualnych problemów, zdaje w Polsce egzamin. Powinniśmy wzmacniać pozycję publicznych szkół samorządowych; dbać o to, by ciężar realizacji zadań edukacyjnych nie był przenoszony na barki rodziców i organizacje pozarządowe.
Niestety, w tym roku nie mogę być w Warszawie podczas prezentacji wyników PISA, mam zaszczyt zapoznać się z nimi na posiedzeniu światowego Zarządu ETUCE w Brukseli. Niemniej z całego nauczycielskiego serca gratuluję uczniom i nauczycielom takich osiągnięć.
Mamy dziś prawdziwe święto edukacji!
Drugi Dzień Nauczyciela w tym roku!
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP
Źródło: ZG ZNP
Dodał: JS
RAPORT OECD - www.glos.pl/sites/default/files/pisa-2012-results-overview.pdf
PREZENTACJA WYNIKÓW Z POLSKI - www.glos.pl/sites/default/files/pisa2012.pdf