Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Manifestacja 23 listopada br. – konferencja prasowa ZNP

Weź szkolny dzwonek i przyjdź w sobotę na manifestację! W najbliższą sobotę, 23 listopada br. zostanie zorganizowana w Warszawie ogólnopolska manifestacja protestacyjna ZNP przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela.

- Nie zaszły żadne przesłanki skłaniające nas do odwołania protestu. Projekty ustaw, przeciwko którym protestujemy, są nadal w Sejmie - powiedział dzisiaj (20.11) na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

- Organizatorem sobotniej manifestacji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Spodziewamy się kilkunastu tysięcy uczestników - mówił prezes ZNP. - Do udziału w manifestacji ZNP zapraszamy wszystkich nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców, pozostałe nauczycielskie związki zawodowe. Jesteśmy otwarci na współpracę. Nie ukrywamy naszej manifestacji, jak to miały w zwyczaju w ostatnim czasie inne oświatowe związki zawodowe.

Manifestacja odbędzie się pod hasłem "Dość tego!", dość niszczenia polskiej szkoły! Nauczyciele będą mieli naklejki z hasłem "Protestuję, bo lubię uczyć", wyrażającym ich troskę o jakość kształcenia i kondycję polskiej oświaty.

- Przypomnę, że ZNP domaga się od rządu wycofania projektów zmian w ustawie o systemie oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela - mówił szef Związku.

ZNP krytycznie ocenia:

zmiany w ustawie o systemie oświaty, a w szczególności:

- możliwość przekazywania szkół i placówek bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy do prowadzenia związkom międzygminnym lub powiatów. Oznaczać to będzie stosowanie Karty Nauczyciela w ograniczonym zakresie (tj. nowy organ prowadzący określał będzie pensum dydaktyczne, wynagrodzenia, sposób zatrudnienia, a także świadczenia socjalne i pracownicze), ograniczenie uprawnień związkowych określonych w ustawie o związkach zawodowych, pozbawienie pracowników niepedagogicznych statusu pracownika samorządowego (stosunek pracy określi nowy pracodawca);

- możliwość zatrudniania w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego do pracy z dziećmi osób niebędących nauczycielami;

- możliwość zatrudniania w szkołach podstawowych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy (osoby wspierające nauczycieli);

zmiany w ustawie - Karta Nauczyciela, a w szczególności:

- usytuowanie komisji dyscyplinarnych na poziomie organu prowadzącego. Oznacza to m.in., że organ wykonawczy JST będzie powoływał rzecznika dyscyplinarnego spośród pracowników swojego urzędu;

- awans na stopień nauczyciela dyplomowanego na poziomie organu prowadzącego z ograniczoną rolą organu nadzoru pedagogicznego i ekspertów, awans na każdym stopniu ze wzmocnioną rolą rodziców;

- nowy system wynagradzania niegwarantujący nauczycielom osiągania średnich na poszczególnych stopniach awansu, z jednoczesną zmianą ustalania prawa do dodatku uzupełniającego;

- włączenie do wynagrodzeń dodatków wiejskich, a w konsekwencji obniżenie wynagrodzenia;

- nową biurokrację w postaci kolejnych dzienniczków czasu pracy;

- ograniczenie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia i nowy, niekorzystny sposób udzielania urlopów wypoczynkowych.

- W sobotę, 23 listopada wspólnie powiemy DOŚĆ TEGO! Uczestników sobotniej manifestacji prosimy o zabranie ze sobą szkolnych dzwonków. Będziemy dzwonić pod ministerstwem edukacji i Kancelarią Premiera - mówi prezes ZNP. - Weź szkolny dzwonek i przyjdź w sobotę na manifestację pod hasłem "Dość niszczenia polskiej szkoły!".

Trasę przemarszu przedstawił na konferencji wiceprezes ZG ZNP Jarosław Czarnowski, przewodniczący zgromadzenia publicznego, jakim jest sobotnia manifestacja pracowników oświaty.

Trasa przemarszu

Zbiórka przy COS Torwar od godz. 10.00. 

Start o godz. 11.00 z ronda im. S. Sedlaczka (Rozbrat, Łazienkowska, Myśliwiecka). Następnie w godz. ok. 11:00 – 14.30 przemarsz uczestników trasą:

Łazienkowska – Myśliwiecka – Górnośląska – Wiejska – Sejm RP – Matejki – Al. Ujazdowskie – Al. Szucha – MEN – Bagatela – Al. Ujazdowskie – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

 

Zarząd Oddziału
śr, 20 listopada 2013 16:36
Data ostatniej edycji: śr, 20 listopada 2013 17:23:55

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę