Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Paulina Piecha-Więckiewicz spotkała się z nauczycielami.

Łomżyńskich nauczycieli odwiedziła Paulina Piechna-Więckiewcz, wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

------------------------------------- 

 Łomża, 15.11.2013 r.

 

Sz. P.

Paulina Piechna-Więckiewicz

Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej SLD

                                                                         

           Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży zwraca się z prośbą do Pani oraz posłów SLD, a także przedstawicieli innych klubów poselskich będących w opozycji do obecnie rządzącej w Polsce koalicji PO PSL o krytyczne przyjrzenie się propozycjom rozwiązań systemowych dotyczących oświaty proponowanych przez rząd, tj. nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym niż samorząd terytorialny osobom prawnym i fizycznym, w tym także związkom komunalnym, a także rozwiązań godzących w status prawny zawodu nauczyciela zawartych w nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela.

            Zdaniem Związku zmiany te wpłyną negatywnie na proces kształcenia, pogorszą status zawodowy nauczycieli. Istnieje zagrożenie, że nauczyciele staną się zakładnikami organów prowadzących, stracą swoją autonomię. Ich miejsce będą mogły zająć osoby niewykwalifikowane bez przygotowania pedagogicznego.

            Ponadto samorządy będą mogły zgodnie z prawem przekazać każda placówkę oświatową dowolnemu podmiotowi lub związkowi komunalnemu bez względu na liczbę uczniów i słuchaczy. Takie zapisy ustawodawcze zagrażają spójności systemu edukacji i jednocześnie zdejmują z samorządu jako elementu państwa odpowiedzialność za jakość kształcenia i wychowania, co w efekcie doprowadzi do demontażu publicznej edukacji.

            Nie godzimy się na kolejne nieprzemyślane reformy systemu oświaty i zmiany w zapisie Karty Nauczyciela dotyczące:

·      komisji dyscyplinarnych nauczycieli na poziomie organu prowadzącego szkołę, czyli samorządu,

·      awansu zawodowego uzależnionego od samorządu,

·      skrócenia urlopów wypoczynkowych i możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia,

·      systemu liczenia wynagrodzeń (zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli),

·       dodatkowej biurokracji i wprowadzenia nowych dzienniczków rejestrujących realizowanie zajęć i czynności innych niż zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami.

            Apelujemy o podjęcie radykalnych działań i weto wobec szkodliwych i prowadzących do degradacji polskiego systemu edukacji zmian proponowanych przez rząd.

            Prosimy Panią oraz Klub Poselski SLD o wsparcie inicjatyw i akcji  ZNP w przeforsowaniu takich zapisów prawa, które zapobiegną postępującemu rozpadowi systemu oświatowego w Polsce, a dzieci i młodzieży zapewnią właściwy poziom rozwoju edukacyjnego, natomiast nauczycielom odpowiednie warunki pracy  i godne wynagrodzenie.

            Liczymy na przychylność, zrozumienie i pomoc w działaniach na rzecz obrony polskiej oświaty.          

                                                                                 W imieniu Zarządu Oddziału ZNP 

Aleutyna Kołos

 

Fot. SLD Łomża

Dodał: JS

Zarząd Oddziału
nie, 17 listopada 2013 17:05
Data ostatniej edycji: wt, 19 listopada 2013 16:59:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę