Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Jak MEN zmienia prawo oświatowe ze względu na sytuację w Gminie Hanna

Konferencja prasowa ZNP 14 listopada 2013 r.

- Pragnę przedstawić mocny argument, będący wnioskiem do pana premiera o dokonanie oceny działania minister edukacji i funkcjonowania MEN w kontekście zdarzeń, o których pan premier był także informowany. Lobbing jednej gminy dorowadził do zmiany w prawie oświatowym - mówił na konferencji prasowej 14 listopada br., prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Minister edukacji Krystyna Szumilas zmienia prawo oświatowe, wywracając do góry nogami system szkolny i sposób jego finansowania tylko dlatego, że od roku toleruje łamanie prawa w jednej z gmin na Lubelszczyźnie. Chodzi o Gminę Hanna.

Gmina bez samorządowych szkół: 3 sierpnia 2012 r. Rada Gminy Hanna podjęła dwie uchwały, mocą których upoważniła Wójta Gminy Hanna do zawarcia z Fundacją Akademia Umiejętności w Lublinie umów o przekazaniu tej fundacji ostatniej szkoły podstawowej oraz ostatniego gimnazjum w gminie. Przekazanie nastąpiło z dniem 25 lutego br. Od tego czasu Gmina Hanna jest jedyną w Polsce gminą, która nie prowadzi ani jednej szkoły samorządowej!

Lobbing gminy: 4 listopada 2013 r. w artykule zatytułowanym „MEN przystało na reformę wójt Kowalik” opublikowanym w Tygodniku „Nowy Tydzień”, Grażyna Kowalik, Wójt Gminy Hanna poinformowała, iż na jej wniosek Minister Edukacji Narodowej z dniem 1 stycznia 2014 r. wprowadzi zmianę w obowiązujących przepisach dotyczących naliczania subwencji oświatowej dla samorządów. Gdyby nie ta zmiana, Gmina Hanna jako gmina bez szkół samorządowych, otrzymałaby subwencję oświatową mniejszą o około 75% od tej z roku 2013.

Projekt zmiany w prawie oświatowym: 6 listopada br.do ZG ZNP wpłynął przesłany przez MEN projekt rozporządzenia ws.  zasad obliczenia i podziału subwencji na rok 2014. Znalazł się w nim zapis gwarantujący Gminie Hanna transfer subwencji oświatowej na dotychczasowym poziomie. W uzasadnieniu tej zmiany MEN nie wspomina o Gminie Hanna,  ale to właśnie pod wpływem lobbingu władz tej gminy, resort postanowił finansować nielegalny proceder, dając zielone światło innym gminom, by poszły w ślady Gminny Hanna i oddawały wszystkie szkoły innym podmiotom.

Konsekwencje: Zmiana MEN w „Projekcie rozporządzenia ws. podziału oświatowej subwencji w roku 2014”:

- pozwoli ministerstwu finansować nie tylko niezgodne z prawem działania Gminy Hanna,

- ale daje też innym samorządom zielone światło do wyzbywania się wszystkich samorządowych szkół. Okazuje się bowiem, że MEN za łamanie prawa nie karze, a wynagradza.

MEN dokonuje wyłomu w prawie oświatowym i tak zmienia sposób finansowania szkół, by samorządy mogły lekką ręką oddawać samorządowe szkoły fundacjom i stowarzyszeniom nie tracą na tym ani złotówki z budżetu państwa. Pozbędą się problemu, bo tak wiele gmin postrzega prowadzenie szkół, a pieniądze otrzymają takie same. Wszystko w majestacie prawa, bo MEN to prawo właśnie zmienia.

Prezes ZNP przypomniał także o akcji protestacyjnej ZNP "Dość tego", która ruszy w poniedziałek 18 listopada, jeśli do 15 listopada rząd nie wycofa się z krytykowanych przez ZNP propozycji zmian w prawie oświatowym.

Punktem kulminacyjnym akcji będzie Manifestacja Pracowników Oświaty w Warszawie 23 listopada br.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

Zarząd Oddziału
cz, 14 listopada 2013 19:16
Data ostatniej edycji: cz, 14 listopada 2013 19:20:21

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę