Jak MEN zmienia prawo oświatowe ze względu na sytuację w Gminie Hanna
Konferencja prasowa ZNP 14 listopada 2013 r.
- Pragnę przedstawić mocny argument, będący wnioskiem do pana premiera o dokonanie oceny działania minister edukacji i funkcjonowania MEN w kontekście zdarzeń, o których pan premier był także informowany. Lobbing jednej gminy dorowadził do zmiany w prawie oświatowym - mówił na konferencji prasowej 14 listopada br., prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Minister edukacji Krystyna Szumilas zmienia prawo oświatowe, wywracając do góry nogami system szkolny i sposób jego finansowania tylko dlatego, że od roku toleruje łamanie prawa w jednej z gmin na Lubelszczyźnie. Chodzi o Gminę Hanna.
Gmina bez samorządowych szkół: 3 sierpnia 2012 r. Rada Gminy Hanna podjęła dwie uchwały, mocą których upoważniła Wójta Gminy Hanna do zawarcia z Fundacją Akademia Umiejętności w Lublinie umów o przekazaniu tej fundacji ostatniej szkoły podstawowej oraz ostatniego gimnazjum w gminie. Przekazanie nastąpiło z dniem 25 lutego br. Od tego czasu Gmina Hanna jest jedyną w Polsce gminą, która nie prowadzi ani jednej szkoły samorządowej!
Lobbing gminy: 4 listopada 2013 r. w artykule zatytułowanym „MEN przystało na reformę wójt Kowalik” opublikowanym w Tygodniku „Nowy Tydzień”, Grażyna Kowalik, Wójt Gminy Hanna poinformowała, iż na jej wniosek Minister Edukacji Narodowej z dniem 1 stycznia 2014 r. wprowadzi zmianę w obowiązujących przepisach dotyczących naliczania subwencji oświatowej dla samorządów. Gdyby nie ta zmiana, Gmina Hanna jako gmina bez szkół samorządowych, otrzymałaby subwencję oświatową mniejszą o około 75% od tej z roku 2013.
Projekt zmiany w prawie oświatowym: 6 listopada br.do ZG ZNP wpłynął przesłany przez MEN projekt rozporządzenia ws. zasad obliczenia i podziału subwencji na rok 2014. Znalazł się w nim zapis gwarantujący Gminie Hanna transfer subwencji oświatowej na dotychczasowym poziomie. W uzasadnieniu tej zmiany MEN nie wspomina o Gminie Hanna, ale to właśnie pod wpływem lobbingu władz tej gminy, resort postanowił finansować nielegalny proceder, dając zielone światło innym gminom, by poszły w ślady Gminny Hanna i oddawały wszystkie szkoły innym podmiotom.
Konsekwencje: Zmiana MEN w „Projekcie rozporządzenia ws. podziału oświatowej subwencji w roku 2014”:
- pozwoli ministerstwu finansować nie tylko niezgodne z prawem działania Gminy Hanna,
- ale daje też innym samorządom zielone światło do wyzbywania się wszystkich samorządowych szkół. Okazuje się bowiem, że MEN za łamanie prawa nie karze, a wynagradza.
MEN dokonuje wyłomu w prawie oświatowym i tak zmienia sposób finansowania szkół, by samorządy mogły lekką ręką oddawać samorządowe szkoły fundacjom i stowarzyszeniom nie tracą na tym ani złotówki z budżetu państwa. Pozbędą się problemu, bo tak wiele gmin postrzega prowadzenie szkół, a pieniądze otrzymają takie same. Wszystko w majestacie prawa, bo MEN to prawo właśnie zmienia.
Prezes ZNP przypomniał także o akcji protestacyjnej ZNP "Dość tego", która ruszy w poniedziałek 18 listopada, jeśli do 15 listopada rząd nie wycofa się z krytykowanych przez ZNP propozycji zmian w prawie oświatowym.
Punktem kulminacyjnym akcji będzie Manifestacja Pracowników Oświaty w Warszawie 23 listopada br.
Źródło: ZG ZNP
Dodał: JS