Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Akcja protestacyjna ZNP „Dość tego”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz ogłosił decyzję Prezydium ZG ZNP ws. przeprowadzenia Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem „Dość tego”.

„Prezydium Zarządu Głównego ZNP (…) postanawia:

Zażądać wycofania przez rząd do 15 listopada 2013 roku nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej stworzenia możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym niż samorząd terytorialny osobom prawnym i fizycznym, w tym także związkom komunalnym, a także odstąpienia od rozwiązań godzących w status prawny zawodu nauczyciela zawartym w nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela.

Niespełnienie powyższych żądań spowoduje podjęcie radykalnych działań ZNP, do wejścia w spór zbiorowy z rządem włącznie.

W okresie od 18 listopada do 23 listopada 2013 roku ogniwa ZNP wywieszą na budynkach szkół i placówek oświatowych flagi związkowe oraz transparenty i hasła, a także przeprowadzą akcję informującą opinię publiczną o przyczynach i celach protestu. Właściwe struktury Związku (okręgi, oddziały) zorganizują ponadto na swoim terenie spotkania z parlamentarzystami i radnymi odpowiedniego szczebla. 

23 listopada 2013 roku zostanie zorganizowana ogólnopolska manifestacja protestacyjna ZNP przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela”.

Relacja z konferencji

 - Związek zakończył proces konsultowania i opiniowania dwóch ważnych projektów nowelizacji – ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. Rządowe propozycje zmian oceniamy negatywnie. Nastroje nauczycieli są fatalne. Nauczyciele nie godzą się na kolejne szkodliwe reformy – mówił prezes ZNP na konferencji 5 listopada br.

Zdaniem ZNP bardzo groźne są zmiany w ustawie oświatowej (chodzi o projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 28 sierpnia 2013 r.).

ZNP nie zgadza się na przekazywanie przez samorządy różnym podmiotom prawnym lub fizycznym placówek oświatowych bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy, a także na umożliwienie związkom komunalnym prowadzenia szkół i placówek. Jeśli zmiany wejdą w życie, taki związek wyznaniowy, jak głośny od wczoraj za sprawą wpisanej do swojego statusu libacji – związek Wyznawcy Słońca, będzie mógł przejąć od samorządu szkołę lub bursę do prowadzenia.

Te zmiany przyczynią się do dalszej komercjalizacji oświaty. - Zdaniem ZNP, celem tych propozycji jest przede wszystkim dalsze ograniczenie stosowania Karty Nauczyciela w szkołach i placówkach publicznych – podkreślał szef ZNP.

- ZNP nie zgadza się na podporządkowanie nauczycieli samorządom. Rząd chce bowiem przenieść awans zawodowy oraz komisje dyscyplinarne nauczycieli na poziom organu prowadzącego szkołę, czyli samorządu. To zamach na autonomię nauczycieli, ich niezależność oraz możliwość angażowania się w życie społeczne i obywatelskie. Nauczyciele staną się zakładnikami organów prowadzących, utracą swoją autonomię – mówił prezes Sławomir Broniarz.

Dodał, że ZNP obawia się, że przesunięcie organu nadającego nauczycielowi mianowanemu stopień nauczyciela dyplomowanego z organu sprawującego nadzór pedagogiczny na organ prowadzący szkołę zablokuje wielu nauczycielom możliwość rozwoju zawodowego. Z przyczyn ekonomicznych samorządy bowiem nie będą zainteresowane awansem nauczycieli.

- Nie zgadzamy się, by kariera zawodowa nauczycieli zależała od decyzji wójta np. takiego jak wójt Gminy Darłowo, który chciał likwidować szkoły wbrew oczekiwaniom rodziców, głodujących w obronie szkoły podstawowej i gimnazjum w Dąbkach – mówił szef Związku. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, by awans zawodowy został uzależniony od uznania samorządowców, a nie od oceny ekspertów.

Nauczyciele nie akceptują także zmian dotyczących:

-  skrócenia urlopów wypoczynkowych i możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia,

- systemu liczenia wynagrodzeń (zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli)

- dodatkowej biurokracji i wprowadzenia nowych dzienniczków rejestrujących realizowanie zajęć i czynności innych niż zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami.

Nauczyciele mają już tego dosyć.  Dlatego 5 listopada 2013 r. Prezydium ZG ZNP zdecydowało o przeprowadzeniu Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem „Dość tego”.

"DOŚĆ TEGO"

------------------------------------------------------------------------

Uchwała Nr 17/2013 Prezydium ZG ZNP z dn. 5 listopada 2013 r. ws. przeprowadzenia Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem „Dość tego”

Prezydium Zarządu Głównego ZNP, działając na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 13 Statutu ZNP postanawia:

§ 1

Zażądać wycofania przez rząd do 15 listopada 2013 roku nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym niż samorząd terytorialny osobom prawnym i fizycznym, w tym także związkom komunalnym, a także odstąpienia od rozwiązań godzących w status prawny zawodu nauczyciela zawartych w nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela.

Niespełnienie powyższych żądań spowoduje podjęcie radykalnych działań ZNP, do wejścia w spór zbiorowy z rządem włącznie.

§ 2

W okresie od 18 listopada do 23 listopada 2013 roku ogniwa ZNP wywieszą na budynkach szkół i placówek oświatowych flagi związkowe oraz transparenty i hasła, a także przeprowadzą akcję informującą opinię publiczną o przyczynach i celach protestu. Właściwe struktury Związku (okręgi, oddziały) zorganizują ponadto na swoim terenie spotkania z parlamentarzystami i radnymi odpowiedniego szczebla. 

§ 3

23 listopada 2013 roku zostanie zorganizowana w Warszawie ogólnopolska manifestacja protestacyjna ZNP przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela.

§ 4

25 listopada 2013 roku Prezydium ZG ZNP dokona oceny przebiegu i efektów Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP oraz podejmie decyzję w sprawie dalszych działań ZNP, uzależniając je od stopnia realizacji przez rząd postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

Zarząd Oddziału
wt, 05 listopada 2013 20:17
Data ostatniej edycji: śr, 06 listopada 2013 18:48:55

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę