Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Rozporządzenie o Podstrefie Łomża SSSE da się szybko poprawić...

Główne zdjęcie
Na żółto zaznaczona strefa ochrony konserwatorskiej z zakazem zabudowy wokół Fortu

- Przy ograniczeniu włączanej powierzchni z przyczyn obiektywnych nie ma potrzeby rozpoczynania nowego procesu legislacyjnego – zapewnia Ministerstwo Gospodarki po tym jak okazało się, że z przedłożonego rządowi projektu rozporządzenia dotyczącego poszerzenia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej m.in. o grunty w Łomży trzeba było usunąć działki znajdujące się w strefie ochrony konserwatorskiej zabytkowego carskiego Fortu nr 4. Decyzją władz miasta z 2009 roku wokół znajdującego się pomiędzy ulicami Ciepłą a Meblową w Łomży fortu powstał szeroki na 50 metrów pas z zakazem zabudowy, który obejmował w całości lub częściowo trzy działki wskazywane do planowanej Podstrefy Łomża SSSE. Zapewnienie ministerstwa o tym, że nie trzeba będzie powtarzać całego procesu legislacyjnego to dobra informacja, bo pozwala mieć nadzieję, że mimo wszystko stosunkowo szybko rząd podejmie ostateczną decyzję o utworzeniu w Łomży strefy ekonomicznej.

O wynikających z planów zagospodarowania przestrzennego ograniczeniach w możliwościach inwestycyjnych na działkach planowanej Podstrefy Łomża SSSE pisaliśmy trzy tygodnie temu. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów tworzącego m.in. Podstrefę Łomża SSSE odnośnie tzw. Kompleksu 1 czytamy: „w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą Nr 332/XLVI/09 Rady Miejskiej Łomży z dnia 24 czerwca 2009 r. teren przeznaczony jest pod zabudowę produkcyjno-techniczna i usługową wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi”. W rzeczywistości takie przeznaczenie obowiązuje dla mniej niż połowy kompleksu o powierzchni 2,8737 ha. Części terenów znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej znajdującego się w pobliżu carskiego Fortu, a na reszcie plan zagospodarowania przestrzennego ustala że „podstawowym przeznaczeniem terenu jest zabudowa usługowa z zakresu turystyki, gastronomi i handlu” czyli działalność, która ustawowo wyłączona jest z przywilejów stref ekonomicznych. Miasto ma ten plan zmienić, ale jeszcze tego nie zrobiło.  
Jak twierdzi ministerstwo „informację o przeznaczeniu gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego podał Prezydent Łomży w pisemnym oświadczeniu”. 
- Nie ma żadnych przesłanek do podważania a’priori takiego oświadczenia, zwłaszcza, że w interesie Prezydenta powinno leżeć włączenie w granice strefy terenu, który kwalifikuje się do realizacji inwestycji objętej zezwoleniem – czytamy w przesłanych z ministerstwa odpowiedziach na pytania. 
„Na szczęście”  rozporządzenie z błędnie podanym przeznaczeniem terenu nie zostało przyjęte przez Radę Ministrów i można je jeszcze w miarę bezboleśnie poprawić. 
- Wobec powziętych informacji grunt, który w planie zagospodarowania nie kwalifikuje się do objęcia strefą nie zostanie włączony do Suwalskiej SSE – czytamy w informacji Ministerstwa Gospodarki, które przygotowało wniosek o zmianę rozporządzenia rządu tworzącego Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. 

Przypomnijmy, że w środę na sesji Rady Miasta prezydent Mieczysław Czerniawski mówi, że wyłączenie będzie dotyczyło działek o powierzchni około 40 arów, czyli blisko 15% planowanego Kompleksu 1 Podstrefy Łomża SSSE.

210407125521.jpg
cz
wt, 01 października 2013 08:40
Data ostatniej edycji: wt, 01 października 2013 08:54:37

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę