Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

W rządzie biją się o podstrefę w Łomży?

Główne zdjęcie
Pismo z negatywną opinią MF o poszerzeniu granic Suwalskiej SSE.

Ministerstwo Finansów negatywnie zaopiniowało projekty rozszerzenia Warmińsko-Mazurskiej oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rozporządzenie dotyczące tej drugiej strefy m.in. tworzy podstrefę w Łomży. Z dokumentów do których dotarliśmy wynika, że Ministerstwo Finansów powołując się na ustalenia rządowe z 23 lipca, chce zablokować prace nad takimi rozporządzeniami stref do czasu przedstawienia przez Ministrostwo Gospodarki zmian preferencji funkcjonowania w nich inwestorów.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów umożliwiającego poszerzenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej m.in. o tereny w Łomży od kilku miesięcy znajduje się w poczekalni rządowej. Wydawało się, że po lipcowej decyzji rządu o wydłużeniu czasu funkcjonowania stref do 2026 roku, o co sprzeczały się ministerstwa finansów i gospodarki, szybko uda się go „przepchnąć” najpierw przez Stały Komitet Rady Ministrów, a później i przez sam rząd. Okazuje się, że na drodze ponownie staje Ministerstwo Finansów, które negatywnie zaopiniowało podłożony przez Ministerstwo Gospodarki projekt rozporządzenia. Jak pisze Jacek Dominik, podsekretarz stanu w MF, projekty rozszerzenia granic poszczególnych stref, w ocenie Ministra Finansów, nie powinny być przedkładane do zaopiniowania resortom do czasu przedstawienia przez Ministerstwo Gospodarki propozycji zmian preferencji funkcjonowania inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych, co ma wynikać z ustaleń rządu z 23 lipca. 
Przeciwne wstrzymaniom poszerzania stref jest Ministerstwo Gospodarki, które wskazuje, że w sierpniu Rada Ministrów już zgodziła się na poszerzenie dwóch stref – mieleckiej i kostrzyńsko-słubickiej.
- Więc nie ma podstaw aby obecnie wstrzymywać procedury zmiany granic (stref – dop.red.) - odpisuje na uwagi MF Ilona Antoniszyn-Klik podsekretarz stanu w MG.    
Spór pomiędzy resortami musi teraz rozstrzygnąć Stały Komitet Rady Ministrów. Jeśli tego  nie zrobi utworzenie Łomżyńskiej Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znowu zostanie odłożone... na półkę.  

Łomżyńska podstrefa SSSE ma liczyć ponad 8 hektarów w dwóch kompleksach na terenach położnych przy ul. Ciepłej, oraz Spokojnej i Akademickiej. Z uzasadnienia rozporządzenia wynika, że dzięki podstrefie, przy nakładach inwestycyjnych rzędu 41 mln zł i pomocy publicznej w granicach 25 mln zł do 2020 roku w Łomży może powstać 137 nowych miejsc pracy.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę