Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Minister deklaruje wycofanie się z pomysłu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych!!!

Minister Michał Boni /MAiC/ na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu (20 marca) zadeklarował wycofanie się resortu administracji z pomysłu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych. Jest to efekt szerokiej akcji protestacyjnej wielu środowisk, w tym także ZNP.

W przedstawionych w styczniu br. do konsultacji założeniach do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego MAiC proponowało m.in., by biblioteka publiczna oprócz swojej podstawowej działalności pełniła – poprzez utworzoną w szkole filię – również funkcje biblioteki szkolnej. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczycieli – bibliotekarzy proponowane przez ministra Boniego zmiany w funkcjonowaniu bibliotek szkolnych doprowadziłyby do ich faktycznej likwidacji.

W poniedziałek (18 marca) ministerstwo poinformowało, że wycofuje się z tego pomysłu, potwierdził to  minister Boni podczas posiedzenia KWRiS. Spotkało się to jednak z dużym niezadowoleniem strony samorządowej. Dlatego nadal z uwagą będziemy śledzili dalsze działania MAiC, tak aby nie dopuścić do likwidacji bibliotek szkolnych, czy też zmiany statusu nauczycieli bibliotekarzy.

Jednocześnie, wobec wciąż podejmowanych przez kolejne samorządy działań ograniczających funkcjonowanie bibliotek szkolnych, Zarząd Główny ZNP wraz z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich ponownie prześlą do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty w części dotyczącej organizacji pracy bibliotek szkolnych. Jest to tym bardziej zasadne, że w złożonym we wrześniu ub.r. w Sejmie przez organizacje samorządowe projekcie zmian w Karcie Nauczyciela proponuje się wyłączenie spod tej ustawy nauczycieli „nietablicowych” (a więc m.in. bibliotekarzy, pedagogów, psychologów i in.).

Zarząd Główny ZNP dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do protestu przeciwko propozycjom MAiC, za zaangażowanie w obronę bibliotek szkolnych.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

Zarząd Oddziału
cz, 21 marca 2013 18:44
Data ostatniej edycji: cz, 21 marca 2013 19:02:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę