Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

„Zrozumieć niepełnosprawność”

Problemy niepełnosprawności, a szczególnie autyzmu dzieci dominowały na Konferencji „Zrozumieć niepełnosprawność” zorganizowanej w dniu 8 lutego 2013 r. przez Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży oraz Zespół Szkół Specjalnych w Łomży.

Konferencja ta była realizowana w ramach projektu TOGETHER WE LEARN finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe  życie”. Jednym  z partnerów tego międzynarodowego projektu jest Zarząd Okręgu Podlaskiego ZNP w Białymstoku, a koordynatorem Jerzy Mantur – wiceprezes Zarządu Okręgu Podlaskiego ZNP w Białymstoku. Oprócz strony polskiej uczestnikami projektu są: Stowarzyszenie Asociata Esperando w Baia Mare w Rumunii i Centro de Persona con Discapacidad Lisica y/o z Salamanki w Hiszpanii.

Gośćmi konferencji byli: Grzegorz Gruchlik – Wiceprezes Zarządu Głównego ZNP w Warszawie, Iraida Tarasiewicz – Prezes Okręgu Podlaskiego ZNP w Białymstoku, uczestnicy projektu z całego województwa podlaskiego. Przybyli także: Janusz Mieczkowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i dziedzictwa Kulturowego Rady Miejskiej Łomży, przedstawiciele Wydziału Oświaty UM w Łomży oraz  Kuratorium Oświaty. Z zaproszenia skorzystali dyrektorzy i nauczyciele szkół integracyjnych Poradni Psychologiczno-Pedagogiczych z Łomży, Białegostoku, oraz  liczna grupa pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Łomży i Augustowa i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, a także innych placówek zainteresowanych specyfiką niepełnosprawności i autyzmu.

Różne aspekty niepełnosprawności dzieci i dorosłych przedstawiła pani dr Agnieszka Woroniecka-Borowska, a trudny temat autyzmu dzieci podjęły panie mgr  Magdalena Nawrocka, mgr Magdalena Żmijewska z Fundacji Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym Niepełnosprawnym „Być Jak Inni”. Konferencja miała charakter warsztatowy, a zaproszone prelegentki przybliżały różne najnowsze metody i sposoby pracy z dziećmi dotkniętymi autyzmem.

Tematyka ta zainteresowała szczególnie nauczycieli pracujących z dziećmi autystycznymi oraz rodziców, którzy na co dzień zmagają się z autyzmem własnych dzieci. Zaproponowane ćwiczenia i praktyczne wskazówki oraz liczne prezentacje pozwoliły uczestnikom Konferencji chociaż w minimalnym stopniu zgłębić nieprzenikniony świat osób dotkniętych autyzmem.

Ewa Chludzińska

Dodał:JS

 

Zarząd Oddziału
cz, 14 lutego 2013 19:01
Data ostatniej edycji: cz, 14 lutego 2013 19:07:51

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę