Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Komunikat z rozmów nt. Karty Nauczyciela 27 listopada 2012 r.

27 listopada br. odbyła się w Ministerstwie Edukacji Narodowej kolejna tura trójstronnych rozmów (MEN, korporacje samorządowe, oświatowe związki zawodowe) na temat ustawy Karta Nauczyciela. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych. Rozmowom przewodniczył wiceminister Maciej Jakubowski.

ZNP reprezentowały  - Joanna Wąsala (prezes Okręgu Wielkopolskiego ZNP), Elżbieta Markowska (prezes Okręgu Pomorskiego ZNP), Henryka Stachańczyk (przewodnicząca Komisji Pedagogicznej ZG ZNP, prezes Oddziału ZNP Jaworzno),  Adam Młynarski (prezes Oddziału ZNP w Radomsku).

Tematem spotkania była:

1. Ocena pracy nauczycieli.

MEN nie przedstawiło własnych propozycji rozwiązań w tym zakresie. Spotkanie ograniczyło się do wysłuchania opinii stron. ZNP podkreślił  znaczenie i rolę organów nadzoru pedagogicznego jako podmiotów profesjonalnych   w procedurze oceny nauczyciela.  Zaznaczyliśmy również nieodzowność udziału w ocenie pracy nauczyciela i dyrektora szkoły, podmiotów opiniodawczych, w tym także  związków zawodowych.Ministerstwo edukacji i strona samorządowa zwrócili uwagę na niedostateczną, ich zdaniem, rolę czynnika społecznego  -  uczniów i rodziców - w ocenie pracy nauczyciela. Ponadto przypomniano, że w oficjalnych propozycjach zmian w zakresie oceny pracy przedstawionych przez stronę samorządową jest zwiększenie wpływu organów prowadzących na tę ocenę. Zgodnie uznano, że przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela i dyrektora to kwestie złożone, a decyzji w sprawie ewentualnej ich modyfikacji nie należy podejmować zbyt szybko i bez dalszej  dyskusji  partnerów społecznych.

2.Czas pracy nauczycieli

MEN i IBE przedstawiło prezentację na temat czasu pracy i nauczania  w oparciu o raport OECD „Education at a Glance” oraz  prezentację dotyczącą czasu pracy nauczyciela w kontekście  rozwiązań w wybranych  krajach europejskich.  ZNP zwrócił uwagę na nieporównywalność danych o czasie pracy nauczycieli różnych krajów  wykorzystanych do raportu OECD.

Uczestnicy rozmów  mieli również możliwość zapoznania się z podsumowaniem monitoringu, prowadzonego w ramach nadzoru pedagogicznego kuratorów oświaty  w latach 2010/2011 z realizacji godzin, o których mowa w art. 42 ust.2 pkt 2 lit. a i b, tzw. karcianych.

W związku z rozbieżnościami stanowisk na temat rzeczywistego czasu pracy nauczycieli, dostępności nauczyciela dla ucznia oraz wątpliwościami co do  wyników monitoringu, strony ustaliły, że rozmowy  o czasie pracy nauczycieli będą kontynuowane po  publikacji raportu końcowego z ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli.

Wiceminister edukacji Maciej Jakubowski poinformował strony , że ostatnie spotkanie, na którym MEN przedstawi założenia do zmian w ustawie Karta Nauczyciela  odbędzie się w grudniu. Strony zostaną zawiadomione o dokładnym terminie.

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

Zarząd Oddziału
so, 01 grudnia 2012 09:14
Data ostatniej edycji: so, 01 grudnia 2012 09:24:01

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę