Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@

Nie daj się błędom! – część 3

Oto kolejna część listy najczęściej popełnianych przez podatników błędów w zeznaniach rocznych PIT. Lista została sporządzona w oparciu o doświadczenia urzędników, którzy na co dzień te błędy weryfikują.

Na co wydaliśmy?
Wypełniając formularz PIT/D, na którym informujemy z jakich skorzystamy odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych nie zapomnijmy o zaznaczeniu w części D.5 którejś z rubryk 78, 79, 80 lub kilku łącznie. To właśnie od informacji na co ponieśliśmy wydatki zależy jaki limit odliczeń będzie nam przysługiwał. Jeśli remontowaliśmy i modernizowaliśmy lokal mieszkalny to zaznaczamy kratkę nr 1. Jeśli remontowaliśmy i modernizowaliśmy budynek mieszkalny lub dokonaliśmy wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej to zaznaczamy kwadrat o nr 2. Z kolei jeżeli remontowaliśmy i modernizowaliśmy instalację gazową, urządzenia eskplozymetryczne lub urządzenia gazowa to zaznaczamy kwadrat nr 3. Pamiętać jednak trzeba, że kwadrat nr 3 zaznacza się łącznie z kwadratami 1 i/lub 2.

Niejednolite adresy
Podatnicy wypełniając zeznanie roczne często zupełnie dowolnie stosują swoje adresy zamieszkania i zameldowania. Często zdarza się tak, że podatnik wpisuje w części B formularza PIT-36 lub PIT-37 adres zamieszkania przy jednoczesnym podawaniu innego adresu dla płatnika (pracodawcy) co powoduje rozbieżność danych w zeznaniach i informacjach podatkowych przesyłanych do urzędu skarbowego przez pracodawcę. Zdarza się też, że podatnik w części B formularza PIT wpisuje adres zameldowania, podczas gdy tam należy wpisać adres zamieszkania. Oba adresy należy wpisać jedynie w częściach B.4 i B.5 formularza NIP-3 lub B.3 i B4 formularza NIP-1. Urząd skarbowy z zasady będzie kierował korespondencję na adres zameldowania, chyba że w rubryce 44 (NIP-3) lub 39 (NIP-1) zaznaczymy, że korespondencję chcemy otrzymywać na adres miejsca zamieszkania.

Problemy z numerami rachunków
Osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i rozliczające się za pomocą formularza PIT-37, jeśli chcą ewentualne zwroty nadpłaconych zaliczek na podatek otrzymywać na konto bankowe powinny podać w formularzu NIP-3 swój numer konta. Często zdarza się jednak sytuacja, że konto było podane dawno, zapomnieliśmy o nim, a teraz się dziwimy, że zwrot podatku długo nie przychodzi. Problem może mieć swoje źródło właśnie w tym, że zapomnieliśmy zgłosić zmianę numeru konta. Taka sytuacja jest w ostatnim okresie nagminna ponieważ jakiś czas temu wszystkie banki, dostosowując się do europejskich norm, zmieniły numery wszystkich rachunków. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się za pomocą formularza PIT-36 mają z kolei obowiązek podawania w formularzu NIP-1 numeru swojego konta bankowego. Problemy jednak są te same. Ponadto częste problemy z rachunkami bankowymi polegają także na błędnym lub nieczytelnym wpisaniu przez podatnika numeru.

Nieaktualne dane
Bardzo nagminnym niedopatrzeniem, za sprawą którego cała masa osób musi być do urzędu wezwana, jest brak aktualizacji danych osobowych podatnika. Bardzo wiele osób wymieniając dowód, zawierając związek małżeński i zmieniając przy tym nazwisko czy zmieniając adres zameldowania lub zamieszkania zapomina poinformować o tym swój urząd skarbowy. W wyniku tego urząd skarbowy, opierając się na posiadanych przez siebie nieaktualnych informacjach, stwierdza niezgodność tych danych z danymi zawartymi przez podatnika w złożonym właśnie formularzu. Żeby tego uniknąć przy każdej zmianie naszych danych osobowych powinniśmy zgłosić tą zmianę wypełniając formularz NIP-3 (osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej) lub NIP-1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą). Wypełniamy go w całości, nie ograniczając się tylko do danych, które zostały zmienione.

Nie zaznaczony wybór formy opodatkowania
Czynności tej należy dokonać poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu w pozycji 6 zeznania PIT-37, PIT-36. Pomimo umieszczenia tej pozycji na samym początku zeznania podatkowego podatnicy bardzo często zapominają jednak o jej wypełnieniu.

Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Białymstoku
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę