Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w ZNP w Łomży

Październik to miesiąc niezmiennie kojarzony z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Nauczycielskie święto było uroczyście obchodzone 18.10.2012 przez członków Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży w nowoczesnej Sali Konferencyjnej przy ul. Sadowej 2. Na to spotkanie przybyli licznie członkowie Zarządu Oddziału i prezesi Ognisk ZNP ze szkół i placówek Łomży oraz gmin.

Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością władze samorządowe i oświatowe. Wśród zaproszonych gości była Pani Mirosława Kluczek - Zastępca Prezydenta Miasta Łomży wraz z Naczelnikiem Wydziału Oświaty i Kultury – Panem Andrzejem Piechocińskim oraz Pani Dorota Szymonowicz – Dyrektor Delegatury KO w Białymstoku Oddział w Łomży. Ponadto na spotkanie przybył Pan Janusz Mieczkowski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Rady Miejskiej w Łomży i jego zastępca, nasz kolega Waldemar Cieślik. Zacnymi gośćmi byli: Profesor Witold Wincenciak - Prezes Łomżyńskiego Oddziału TWP, Rektor Wyższej Szkoły Ochrony Zdrowia w Łomży, a także Profesor Henryka Sędziak – wykładowca wielu wyższych uczelni; oboje wieloletni członkowie ZNP oraz seniorzy Pani Teresa Karwowska – prezes Oddziału ZNP w Łomży w latach 1975-1981 i Helena Polewaczyk – przewodnicząca oddziałowej SEiR z zastępczynią – Hanną Jabłońską.

Zebranych powitała Kol. Prezes Oddziału Aleutyna Kołos już na wstępie akcentując wagę i znaczenie zawodu nauczyciela dawniej i dziś. Przywołała  znamienne słowa XVI-wiecznego myśliciela i publicysty Andrzeja Frycza Modrzewskiego:

„ (..) Istnieje stary i od początku społeczności przyjęty obyczaj, iż państwo ma staranie o szkołach, z których dobrego urządzenia wynika wielka chluba żywota ludzkiego i religii, z zaniedbywania zaś – wypaczenie i zło.

Dlatego ustanowiono osobne miejsca, dokąd młodzież miała się udawać w celu zdobycia nauki; przełożonymi jej czyniono nauczycieli, aby udzielali najlepszych umiejętności, nadawali zbawiennymi wskazówkami ogładę temu bardzo niebezpiecznemu wiekowi i kształtowali go do wszystkiego, co w życiu potrzebne. Obyczaj to znamienity, a urząd pełen największego trudu. Tych, którzy sobie obrali taki rodzaj życia, postanowiono na podstawie praw i ustaw uwalniać całkowicie od wszelkich innych obowiązków w państwie. (..)

Zrozumiejmy tedy, jak bardzo piękny i użyteczny dla ludzi jest stan nauczycielski, z którego wyszło tylu mistrzów najlepszych umiejętności i z którego tyle korzyści zwykły czerpać wszystkie inne stany. Dlatego tak wiele mówię o jego znakomitości i godności, abyśmy pamiętali, iż trzeba go wszelkimi sposobami bronić i ochraniać przed przewrotnością mniemań i zuchwalstwem ludzi naszego wieku, którzy tylko uganiają się za wystawnością w życiu za bogactwami i władzą – boć jedyne to rzeczy, do których się powszechnie dąży – zaś naukę i cały obowiązek kształcenia się i uczenia pozostawiają ludziom podlejszego stanu.”

W trakcie uroczystości gratulacje odebrały osoby uhonorowane Medalami za Długoletnią Służbę w dniu 11.10.2012 r.: Kol. Halina Kurowska /Zespół Szkół Samorządowych w Nowogrodzie/ - Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Urszula Suchodoła /Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łomży/ i Jadwiga Sosnowska /Szkoła Podstawowa im. Hanki Bielickiej w Sławcu/ - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę. O Medale wystąpił Zarząd Oddziału ZNP w Łomży, a uroczystość wręczenia odbyła się 11 października  2012 r. podczas miejskich obchodów DEN. Odznaczenia związkowe, czyli Medale za 50-letnią Przynależność do ZNP otrzymali  Kol. Witold Wincenciak i Kol. Aniela Niemczura, a Złotą Odznakę ZNP – Kol. Dorota Kucisz z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Łomży i Adam Myśliwiec z Zespołu Szkół CKR w Marianowie. Uroczyście zostali także pożegnani nauczyciele, którzy w bieżącym roku odeszli na emeryturę; gratulacje oraz życzenia spełniania kolejnych marzeń, zdrowia oraz pokoju serca, serdecznych chwil i życzliwych ludzi wokół siebie wraz z pamiątkowymi upominkami otrzymali: Kol. Danuta Dziekońska /Zespół Szkół Ogólnokształcących/, Kol. Ewa Borkowska /Szkoła Podstawowa w Wiźnie/ i Kol. Wiesław Nowak /Gimnazjum w Zbójnej/. Dzień Edukacji Narodowej był także okazją do wręczenia legitymacji nowym członkom Związku. Co prawda do ZNP zapisało się 47 osób, to na uroczystości zaproszone zostały tylko osoby ostatnio przyjęte do grona związkowców. Legitymacje otrzymały: Stefania Kaliszewska i Agnieszka Tchórzewska z Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży, Anna Skibińska i Katarzyna Kaszuba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łomży oraz Aldona Wiktorzak z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Łomży.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Witold Wincenciak podkreślając wagę ZNP w życiu i pracy nauczycieli od początku jego istnienia. Następnie słowa życzeń i podziękowań z okazji nauczycielskiego święta wszystkim członkom Związku przekazali zaproszeni goście.

Ciepłą atmosferę uroczystości i jej jesienny klimat zaakcentowały piosenki w wykonaniu solistów studia eMDek i Pani Magdy Sinoff oraz serdeczne rozmowy przy filiżance gorącej herbaty.

Październikowe róże już więdną,
drzewa okryte purpurą szeleszczą
i wyszeptują wdzięczności ton.
Bukiet jesiennych dziękowań
przyjąć niech każdy z nas  zechce ….

/ Ewa Chludzińska/

Dodał:JS

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zarząd Oddziału
nie, 28 października 2012 17:57
Data ostatniej edycji: cz, 10 października 2013 17:40:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę