Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

List prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego z okazji inauguracji roku szkolnego 2012/2013

Warszawa, 1 września 2012 r. Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy! Razem rozpoczynamy nowy rok szkolny 2012/2013. Będzie to rok kolejnych reform, kontynuacji wcześniej wprowadzonych zmian i zupełnie nowych wyzwań.

Każdy z nauczycieli doskonale wie, że wykonuje zawód wymagający nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także osobistego zaangażowania. Jest to bowiem zawód służby społecznej, który spełnia szczególną rolę w społeczeństwie. Dlatego debata o statusie zawodowym nauczycieli dotyczy całego systemu publicznej oświaty w Polsce i szeroko rozumianej edukacji.

Jednym z głównych tematów w dyskusjach o edukacji jest dziś Karta Nauczyciela, temat ten przyciąga uwagę opinii publicznej i mediów. Niestety, najczęściej ta dyskusja sprowadza się do stwierdzeń: Kartę trzeba zlikwidować, bo generuje koszty, jest reliktem, wiąże dyrektorom ręce i wpędza samorządy w kłopoty.

Jako nauczyciele doskonale znamy siłę oddziaływania stereotypów i konsekwencje uproszczeń. W tym przypadku mamy z nimi do czynienia w niespotykanej dotąd skali. „Odczarowanie” tych mitów i obrona Karty Nauczyciela powinny być naszym wspólnym wyzwaniem. W codziennych rozmowach z rodzicami i samorządowcami akcentujmy to, że Karta Nauczyciela odgrywa pozytywną, stabilizującą rolę w polskim systemie edukacji.

Ustawa ta określa powinności i obowiązki nauczycieli, wspiera proces profesjonalizacji tego zawodu, odpowiada za ład w funkcjonowaniu szkół. Reguluje zasady wynagradzania i określa ścieżkę kariery zawodowej nauczyciela, wprowadza stabilne warunki zatrudnienia w szkole.

Dzięki Karcie Nauczyciela szkoła nie funkcjonuje jak firma nastawiona na maksymalizację zysku, lecz jest instytucją spełniającą ważną misję społeczną. Także nauczyciele, dzięki jasno określonym warunkom pracy, mogą się skupić na swojej misji edukacyjnej. Tylko w takiej sytuacji można budować kapitał społeczny i to, co określa się mianem kultury szkolnej.

Karta Nauczyciela nie tylko zapewnia kontrolę państwa nad tym, kto podejmuje pracę w zawodzie nauczyciela, jakie obowiązki ma wypełniać i jak się z tego wywiązuje. Karta jest filarem publicznej samorządowej edukacji, a efekty jej funkcjonowania można mierzyć jakością kształcenia i wynikami polskich uczniów m.in. w międzynarodowych badaniach PISA.

Likwidacja Karty Nauczyciela będzie równoznaczna z brakiem nadzoru państwa nad publiczną edukacją, dostępną dla wszystkich uczniów.

Dzisiaj obserwujemy bolesne skutki niewystarczającej kontroli organów państwa nad sektorem parabankowym. Nie pozwólmy, by podobny los spotkał polskie szkoły!

Drodzy Pracownicy Oświaty!

Chciałbym, by dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty ten rok był pełen dobrych doświadczeń i perspektyw.

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Niech ten czas będzie dla Was niezapomnianą przygodą i okazją do spotkania wspaniałych pedagogów!

Życzę Wszystkim dobrego roku szkolnego 2012/2013!

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

 

 Dodał: JS


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę