Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Młode pielęgniarki w Łomży - oczepkowane

- Wykształcenie pielęgniarskie daje satysfakcję z niesienia pomocy chorym i cierpiącym oraz gwarantuje łatwą do znalezienia i dobrze płatną pracę, zwłaszcza w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki – tak Karol Ibrahim (lat 24) przedstawia motywy podjęcia studiów w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Urodzony w Białymstoku młodzieniec jest jednym z pięciu, którzy wraz z 29 koleżankami złożyli w czwartek ślubowanie podczas uroczystego „czepkowania” pielęgniarek.

JM Rektor prof. Robert Charmas
JM Rektor prof. Robert Charmas
Dr Barbara Jankowiak
Dr Barbara Jankowiak
Mgr Agata Gołębiewska wpina znak instytutu Karolowi Ibrahim
Mgr Agata Gołębiewska wpina znak instytutu Karolowi Ibrahim

Tradycyjny czepek współcześnie jest nakładany tylko do stroju galowego, o czym przypomniała w związku z etosem zawodu mgr Anna Kulikowska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i konsultant wojewódzki ds. pielęgniarstwa w Podlaskiem. Życzyła czepkowanym, aby „mądrze gospodarowali karierą zawodową i budowali właściwą pozycję poprzez dalsze kształcenie nie tylko dla siebie, ale i przyszłych pokoleń”.
Biskup senior Stanisław Stefanek TChr przywołał wzruszającą historię księdza staruszka - dziadunia, który w Domu Księży Emerytów mówił o młodej pielęgniarce: „Przyszła moja mama”. Biskup łomżyński w ten sposób nauczał, że młodziutkie i - jak określił - „urokliwe” studentki dojrzewają do duchowego macierzyństwa.

Drogowskazy, uśmiechy i godność zawodu
Po spektaklu, jaki na początek czepkowania w PWSIiP wystawiła grupa osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej BONA w Łomży, przemawiał również JM Rektor prof. Robert Charmas. Wyliczał młodym różne „drogowskazy”, jakimi winni kierować się w dalszej drodze życiowej i pracy.
- Każdy powinien zobaczyć dobroć w Twojej twarzy i oczach oraz uśmiech – radził rektor. - Gratuluję decyzji o wyborze tak wymagającego zawodu i życzę, abyście nigdy tego nie żałowali.
O trudnym i pięknym zawodzie opowiadała dr Barbara Jankowiak, dyrektor Instytutu Medycznego. Podziękowała mgr Joannie Chilińskiej i mgr Agacie Gołębiewskiej za koordynację praktyk.
- Pielęgniarka zastępuje raz człowieka, raz Boga – stwierdziła dr Barbara Jankowiak. - Uśmiech na twarzy może być sztuczny, ale najważniejsze jest dobre serce.
Trzydzieści czworo studentek i studentów drugiego roku pielęgniarstwa ślubowało na sztandar PWSIiP, m.in., „strzec godności zawodu i niczym go nie splamić” oraz „mieć na względzie dobro powierzonych chorych”. Oprócz czepka, otrzymali dyplom i znaczek do wpięcia w fartuch.

Podziękowania, gratulacje i pochwały
W imieniu czepkowanych podziękowała wykładowcom starosta roku Joanna Sobocińska, przywołując myśl Matki Teresy z Kalkuty, patronki Instytutu Medycznego: „Nieważne, ile czynimy, lecz ile miłości wkładamy w czynienie”. Małgorzata Jackowska z pierwszego roku gratulowała starszym koleżankom i kolegom „symbolu zdobycia pierwszych szlifów w odpowiedzialnym zawodzie”. Natomiast Emilia Męczkowska z trzeciego życzyła czepkowanym „dalszego kształtowania umiejętności i wiedzy w, mam nadzieję, zdobytym zawodzie”.
Taką nadzieję ma też 24-letni Karol Ibrahim, którego mama jest Polką, a tata Irakijczykiem. Przyszły pielęgniarz urodził się w Białymstoku, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. Jest absolwentem Henry Ford Community College w stanie Michigan (USA), gdzie początkowo planował studiować finanse i zarządzanie, jednak zniechęcił się do tego pomysłu z powodu światowego kryzysu gospodarczego.
- Studiowanie pielęgniarstwa i zdobycie kwalifikacji zawodowych w Stanach czy Anglii zajęłoby mi dwa razy więcej lat niż w naszym kraju – tłumaczy swój wybór. - Dzwoniłem po uczelniach w całej Polsce, ale w końcu zdecydowałem się na Łomżę. Dzięki PWSIiP, poznałem wielu wspaniałych ludzi z kadry naukowej i środowiska studenckiego. Jestem bardzo zadowolony, bo na tej uczelni panuje dobra atmosfera, mogę szybko i dużo nauczyć się teoretycznie i praktycznie. To profesjonalna jednostka szkoleniowa na wysokim poziomie!

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę