Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Negocjacje płacowe w MEN

3 kwietnia 2012 r. odbyło się w Warszawie pierwsze spotkanie ws. podwyżek nauczycieli. Negocjacje płacowe ze strony MEN prowadził wiceminister Mirosław Sielatycki. Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowali – Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik.

Resort przedstawił projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

Rozmowy dotyczyły podwyżek od 1 września 2012 roku. Ich wysokość - na poziomie 3,8 proc. - została określona w ustawie budżetowej na rok 2012. Oznacza to, że 1 września br. pensje zasadnicze nauczycieli z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym wzrosną o:

- 83 zł dla nauczyciela stażysty (płaca zasadnicza 2 265 zł);

- 85 zł dla nauczyciela kontraktowego (2 331 zł);

- 97 zł dla nauczyciela mianowanego (2 647 zł);

- 114 zł dla nauczyciela dyplomowanego (3 109 zł).

Przedstawiciele ZNP zgłosili postulaty, które będą przedmiotem kolejnego spotkania zaplanowanego na 17 kwietnia br. Dwa z nich mają kluczowe znaczenie. Są to:

- powrót do modelu wzrostu wynagrodzeń od 1 stycznia (a nie od 1 września);

- uproszczenie systemu wynagradzania nauczycieli poprzez zwiększenie udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu.

Prezes ZNP podkreślił, że wrześniowa podwyżka „obowiązuje” tylko do końca tego roku, dlatego jak najszybciej należy rozpocząć rozmowy dotyczące wzrostu wynagrodzeń od 1 stycznia 2013 roku. - Chcemy powrotu do obowiązującej wcześniej zasady wzrostu płac nauczycieli od 1 stycznia – powiedział szef ZNP.

Tegoroczna podwyżka płac – kolejna od roku 2008 r. – jest efektem negocjacji płacowych, które prowadzi Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 

Zarząd Oddziału
cz, 05 kwietnia 2012 10:24
Data ostatniej edycji: cz, 05 kwietnia 2012 10:28:39

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę