Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

List Prezesa ZNP Sławomira Broniarza do pracowników oświaty z okazji zakończenia roku szkolnego

Czy nadejdzie dla nas chwila próby, kiedy - tak jak hiszpańska młodzież protestująca na Placu Puerta del Sol w Madrycie – będziemy skandowali „Nie jesteśmy towarem w rękach polityków!”, broniąc publicznej, samorządowej oświaty?

Szanowni Państwo,

pragnę Wam podziękować za rok wytężonej pracy pedagogicznej i wychowawczej w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Pracy trudnej, wymagającej poświęcenia i pasji, twórczego podejścia do problemów uczniów i uczennic, polegającej także na wdrażaniu kolejnych zmian w oświacie, których w mijającym roku nie brakowało.

                Zakończenie roku szkolnego jest również dobrą okazją do podsumowań, co też pozwolę sobie - w krótkich słowach – uczynić, zwracając uwagę na najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięciu miesięcy.

               1 września rok szkolny 2010/2011 dla nauczycieli i nauczycielek rozpoczął się 7-procentowym wzrostem wynagrodzeń. Tak będzie także 1 września 2011 roku, bowiem Związek Nauczycielstwa Polskiego od kilku lat skutecznie negocjuje podwyżki.

               Po raz kolejny udało się nam wynegocjować wzrost wynagrodzeń pomimo trudnej sytuacji gospodarczej kraju i zamrożenia płac w sferze budżetowej. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, by utrzymać wzrost wynagrodzeń w kolejnych latach. Ale przed nami jest także inne, niezmiernie ważne wyzwanie: zachowanie statusu zawodowego nauczycieli i nauczycielek.

              W ostatnich miesiącach Związek Nauczycielstwa Polskiego intensywnie występował przeciw planom likwidacji Karty Nauczyciela oraz komercjalizacji i prywatyzacji publicznej oświaty, m.in. w ramach akcji „Czerwona kartka dla MEN”. Przypomnę, że w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty autorstwa MEN znalazł się bardzo groźny zapis, mówiący o „zlecaniu realizacji zadań oświatowych”, w wyniku którego samorządy będą mogły przekazywać prowadzone przez siebie placówki oświatowe fundacjom, stowarzyszeniom i związkom wyznaniowym. Jednak w szkołach prowadzonych przez inny niż samorząd podmiot, warunki zatrudnienia są na ogół gorsze, a płace niższe. 

               W wyniku naszych działań premier Donald Tusk na spotkaniu z Prezydium ZG ZNP w maju br. zadeklarował, że rząd nie będzie w szybkim tempie pracował nad nowelizacją ustawy oświatowej.

               Z pełną świadomością tego, co może się wydarzyć po jesiennych wyborach parlamentarnych mogę powiedzieć, że na razie udało się odsunąć w czasie groźbę pogorszenia warunków pracy i płacy nauczycieli i nauczycielek zatrudnionych dotychczas w placówkach samorządowych. Nie oznacza to jednak, że nie nadejdzie dla nas chwila próby, kiedy - tak jak hiszpańska młodzież protestująca na Placu Puerta del Sol w Madrycie – będziemy skandowali „Nie jesteśmy towarem w rękach polityków!”, broniąc publicznej, samorządowej oświaty.

                Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, publiczna edukacja jest i powinna być podstawą naszego sytemu oświatowego. Będziemy jej bronić, uświadamiając opinii publicznej, a przede wszystkim rodzicom, zagrożenia związane ze zlecaniem zadań oświatowych organizacjom pozarządowym lub innym podmiotom oraz sprowadzaniem działalności szkół i placówek do roli instytucji usługowych.

               Na zakończenie pragnę podziękować także pracownikom szkolnej administracji i obsługi za ich pracę oraz dbałość nie tylko o sprawne funkcjonowanie szkoły, ale przede wszystkim za troskę o uczniów i uczennice!

Wszystkim Pracownikom oświaty,

Nauczycielom i Nauczycielkom

oraz Uczniom i Uczennicom

życzę długiego i udanego wypoczynku!

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

Zarząd Oddziału
so, 18 czerwca 2011 09:27
Data ostatniej edycji: so, 18 czerwca 2011 09:40:09

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę