Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Skup ziemniaków zakończony

Łomżyński PEPEES zakończył tegoroczną kampanię ziemniaczaną. Przez trzy miesiące zakład skupił ponad 155 i pół tysiąca ton surowca. To o około 4,5 tys. więcej niż planowano. O kilka procent zakład przekroczył także limit skrobiowy. Bezpośrednio do Łomży dostarczyło go w tym roku około 3,5 tys. plantatorów.

Specjaliści szacują, że tegoroczne plony były udane. Co prawda zdarzały się miejsca, gdzie plantacje były nieco słabsze niż w latach poprzednich, ale ogólnie rok 2004 był rokiem dobrym dla ziemniaków. Z podpisanych na wiosnę umów kontraktacyjnych z łomżyńskim PEPEESem nie wywiązało się tylko dwóch plantatorów. Zdaniem Mirosława Pietrusewicza dyrektora działu skupu ziemniaków w spółce, pieniądze jakie za dostarczane do PEPEESu ziemniaki otrzymywali rolnicy były co najmniej zadawalające. Średnio, za każdą tonę ziemniaków plantator dostawał bowiem niemal 190 zł z zakładu i 60 zł dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W tym roku po raz pierwszy produkcja i przetwórstwo ziemniaków objęte jest unijną Wspólną Polityką Rolną. PEPEES jak każdy inny zakład tej branży otrzymuje limity ile może skupić i przetworzyć ziemniaków. W 2004 roku zakład mógł kupić i kupił o około1/5 mniej ziemniaków niż przed rokiem. Wstępne informacje dotyczące limitów skupowych na przyszły rok wskazują, że PEPEES będzie mógł kupić trochę więcej surowca. Oficjalne dane limitów produkcji na najbliższe trzy lata mają być znane do końca stycznia 2005r.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę