Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Informacja dotycząca konsultacji ws. podwyżek od 1 września 2011 r.

Zakończyły się konsultacje społeczne ws. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2011 r. W tej sprawie wiceminister Lilla Jaroń 28 marca i 30 maja br. spotkała się ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

Zespół negocjacyjny Związku Nauczycielstwa Polskiego pod przewodnictwem wiceprezesa ZG ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego nie podpisał porozumienia ws. projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, bowiem propozycja ZNP dotycząca zwiększenia udziału płacy zasadniczej w wynagrodzeniu ogólnym, nie została uwzględniona.

ZNP wskazał konkretne źródło sfinansowania zwiększenia udziału płacy zasadniczej m.in. poprzez urealnienie środków przeznaczonych np. na odprawy emerytalne. Zdaniem ZNP, kwota w wysokości ponad 228 mln zł - planowana na odprawy emerytalne - jest znacznie przeszacowana, ponieważ nowe rozwiązania emerytalne spowodowały, iż na emeryturę odchodzi już dzisiaj nieznaczna ilość nauczycieli. Stąd ZNP wnioskował, aby na ten cel zarezerwować ok. 128 mln zł, a pozostałą kwotę przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń zasadniczych.

Informujemy, że podczas wcześniejszych rozmów ZNP wskazał również inne źródła sfinansowania większych - niż proponowane przez MEN - podwyżek. Niestety, propozycje te nie zostały przyjęte przez stronę rządową.

Strony uzgodniły, że kontynuowane będą prace Grupy roboczej ds. struktury wynagrodzenia nauczycieli w celu wypracowania przyszłych rozwiązań.

Związek podczas tych rozmów będzie prezentował korzystne dla nauczycieli rozwiązania. Głównym celem ZNP jest zmiana struktury wynagrodzenia, która ma doprowadzić do zwiększenia udziału płacy zasadniczej w wynagrodzeniu, co spowoduje, iż nauczyciele otrzymają większe – gwarantowane rozporządzeniem – pensje.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Proponowane minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego od 1 września 2011 r. dla nauczyciela z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynoszą:

·         dla nauczyciela stażysty: 2 182 zł (143 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)

·         dla nauczyciela kontraktowego: 2 246 zł (147 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)

·         dla nauczyciela mianowanego: 2 550 zł (167 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej)

·         dla nauczyciela dyplomowanego: 2 995 zł (196 zł więcej od stawki aktualnie obowiązującej).

 

Zarząd Oddziału
nie, 05 czerwca 2011 10:47
Data ostatniej edycji: nie, 05 czerwca 2011 10:50:53

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę