Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Inwestycyjno-administracyjny wzrost i kulturalny spadek

12 mln. 234 tys. 422 zł dokładnie tyle ma kosztować utrzymanie w przyszłym roku administracji miasta. To o równe 20% więcej niż wydamy na nią do końca 2004 roku. Przygotowany przez Jerzego Brzezińskiego projekt przyszłorocznego budżetu po raz kolejny zakłada wzrost tego typu wydatków. W 2003 roku na administrację miasta wydaliśmy o ponad 3 miliony złotych mniej.

W pozycji administracja publiczna zapisano wszelkie wydatki jakie ponosić ma budżet miasta na utrzymanie i funkcjonowanie ratusza. Są to przede wszystkim wynagrodzenia pracowników i pochodne, ale także wydatki na zakupy materiałów i usług, utrzymanie Rady Miasta, promocja Łomży i nakłady inwestycyjne np. na remont starego ratusza. Co ciekawe, zgodnie z zapisami projektu w przyszłym roku na funkcjonowanie Rady Miasta ma być wydanych o około 20 tys. zł mniej niż w tym.

W największym jednak stopniu o 250% wzrosnąć ma dział gospodarka mieszkaniowa. To głównie za sprawą dotowanej z zewnątrz renowacji zabudowy centrum miasta. Miasto na ten cel pozyskało ponad 2,4 mln. zł. Budżet w tej części zakłada także budowę pierwszego od wielu lat budynku komunalnego na 100 mieszkań. Na ten cel miasto zapisało milion złotych.

Przyszłoroczny budżet Łomy zakłada bardzo duży o niemal 70% wzrost wydatków w dziale transport i łączność. O ile do końca tego roku na ten cel pójdzie 14,5 mln. zł, to w przyszłym roku ma to być o około 10 mln. zł. więcej. Co ciekawe niemal 13 mln. zł. Pochodzi z dotacji zakładów budżetowych i wsparcia z funduszy PHARE i ZPORR.

Najwięcej budżetowych pieniędzy pochłonie tradycyjnie oświata. W przyszłym roku na ten cel ma iść niemal 66,5 mln. zł., to o 11% więcej niż w tym roku.

W budżecie nie wszystko jednak wzrasta. Mniej niż w tym roku w projekcie przyszłorocznych rozchodów prezydenta zapisał na: ochronę zdrowia – spadek o 8%, gospodarka komunalna i ochrona środowiska – o 13%, kultura fizyczna i sport – o 23,5%. Największy spadek nakładów dotyczy jednak działu kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. W przyszłym roku na ten cel ma iść zaledwie 62% tegorocznych środków. Z miejskich instytucji w stosunkowo najlepszej sytuacji jest MDK-DŚT, tu cięcia prezydenta wynoszą tylko 6 %. Teatru lalki i aktora na przyszły rok ma zapisane 52 % tegorocznych środków, Łomżyńska Orkiestra Kameralna 57%, Muzeum Północno-Mazowieckie 50%, a Biblioteki tylko 43,3%.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę