Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 lutego 2023 napisz DONOS@

Produkujesz odpady? Masz kilka dni na unikniecie kary!

Do 15 marca każdy, kto produkuje odpady inne niż komunalne lub nimi gospodaruje, musi złożyć do marszałka województwa zbiorcze zestawienie danych o odpadach za poprzedni rok. Za niezłożenie w terminie grozi kara w wysokości 10 tys zł. Dotyczy to kilku tysięcy przedsiębiorców w województwie podlaskim, którzy w wyniku swojej działalności gospodarczej „produkują” odpady inne niż komunalne lub nimi gospodarują, tzn. zbierają, odzyskują lub unieszkodliwiają. Każdy taki przedsiębiorca powinien prowadzić ewidencję odpadów za pomocą określonych druków - karty ewidencji odpadów i karty przekazania odpadów.

- Kary za niezłożenie sprawozdania lub spóźnienie są wysokie i marszałek województwa nie ma na nie wpływu – podaje Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka.
Wysokość i nieuchronność kary określają przepisy karne z dnia 12 marca 2010 r, zgodnie z którymi marszałek województwa wymierza w drodze decyzji karę pieniężną w jednej wysokości - 10000 zł. Taka konstrukcja przepisu uniemożliwia marszałkowi województwa uznaniowe karanie za niedopełnienie obowiązku ustawowego.
- Od momentu wejścia w życie „przepisu karnego” Urząd Marszałkowski stał na stanowisku, iż kara ta jest zbyt restrykcyjna i nieadekwatna do popełnionego czynu  - mówi wicemarszałek Walenty Korycki. - Urząd swoją opinię wyrażał niejednokrotnie za pośrednictwem wspólnych stanowisk wszystkich samorządów wojewódzkich, w tym m. in. Konwentu Marszałków Województw RP, Forum Samorządowego, jak również przesyłając opinie bezpośrednio do Ministerstwa Środowiska, wnioskując o jak najszybszą zmianę przepisów w tym zakresie. Według zapewnień resortu Środowiska, który pracował nad zmianą ustawy w tym zakresie, sankcje karne miały być zmniejszone już od stycznia 2011 r. Nadal jednak funkcjonuje przepis w pierwotnej wersji – dodaje Korycki.


Wykazy należy złożyć w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Wyszyńskiego 1, 15 – 888 Białystok, piętro 5, pokój 510 - osobiście lub przesłać pocztą na w/w adres. Wzór formularza znajduje się na portalu wrotapodlasia.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę