Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Przedsiębiorcy ruszyli po (ostatnie?) pieniądze

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ostatni planowy konkurs na dofinansowanie przedsiębiorstw środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Napłynęło ponad 120 wniosków, a łączna pula dofinansowania o którą się ubiegają przedsiębiorcy, ponad trzykrotnie przekroczyła dostępny budżet. Władze województwa zapowiadają, że na wsparcie przedsiębiorstw będą dodatkowe pieniądze. M.in. na ten cel ma iść cześć premii jaką województwo ma otrzymać od rządu za sprawną realizację RPO.

Ostatni konkurs z działania 1.4. RPO odbywał się na odmiennych od dotychczasowych zasadach. Wszystkie firmy – niezależnie od wielkości - mogły m.in. ubiegać się nawet o 6 mln zł dotacji. Zmiany zachęciły przedsiębiorców do inwestycji.
- Duża liczba projektów, to możliwość dofinansowania inwestycji, które najlepiej służą podlaskiej gospodarce – mówi Daniel Górski, dyrektor departamentu zarządzania RPO.
Z analiz Urzędu Marszałkowskiego wynika, że większe firmy (w tym średnie) chcą realizować innowacyjne przedsięwzięcia, z kolei mniejsze podmioty (np. mikro firmy) przede wszystkim stawiają na tworzenie miejsca pracy.
Pieniądze na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw już się kończą, ale... będą nowe. We wrześniu zarząd województwa podjął decyzję o przesunięciu środków między poszczególnymi „szufladkami” Programu. Dzięki temu więcej wsparcia zasili przedsiębiorców: 12 mln euro na bezpośrednie dotacje inwestycyjne oraz 10 mln euro na wsparcie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Na razie jednak nie ma decyzji w jaki sposób dodatkowe środki zasilą przedsiębiorców.

Władze województwa zapowiadają, także że na wsparcie przedsiębiorstw powinna zostać przeznaczona przynajmniej część środków jaką województwo ma otrzymać premii z Krajowej Rezerwy Wykonania. To dodatkowe ponad 2 mld zł które mają przypaść ma w udziale województwom, które będą najbardziej efektywnie wdrażać środki z funduszy strukturalnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę