Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 63

Bushowi gratulujemy Kwaśniewskiego

Dawno dawno temu, piwne ingrediencje wykuwali na glinianych tabliczkach już starożytni Sumerowie. Później przyjęło się ono w trochę młodszym Egipcie. Istniał jednak utrwalony tradycją obowiązek spożywania napoju przy przeróżnych okazjach. Starożytne bąbelki, w kraju faraonów, brylowały wśród napitków nawet na uroczystościach pogrzebowych. Rzymianie do produkcji piwa dołożyli jęczmień a chrześcijanie obok wina, które miało i ma swoje wartości sakralne traktowali piwo jako napój orzeźwiający. Wraz z rozpowszechnieniem zakonów w Europie średniowiecznej rozpowszechniło się piwo chmielowe.

Zainteresowanych historią i współczesnością „napoju bogów” jak mówią o piwie, po trzecim kuflu w Yam Caffe stali bywalcy, odsyłam do strony internetowej: piwa.smak.pl. Na ogół jednak koneserzy i piwni publicyści nie wspominają w historii rozwoju tego napoju o wydarzeniu najbardziej chyba znaczącym dla świata. Niewiele ponad 200 lat temu Brytyjczycy wysłali na swoje wschodnie rubieże transport obywateli z wilczym biletem. Na nieszczęście dla Europy mało było tam mętów, złodziei i morderców a sporo dysydentów politycznych. Ci są jak Lessie, zawsze wracają. W najgorszym razie hałasują tak mocno, że słychać ich wszędzie. I gdzie tu miejsce na jasne i pełne. Ano naważyli Brytyjczycy piwa sobie i całemu światu. Ze zbiegów, cwaniaków, plebsu i innych oryginałów powstało całkiem nieoryginalne państwo. Praktycznie nic nie różni tego państwa od Rzymian, Azteków, Hunów, Mongołów, Zulusów i Greków z jednym tylko małym wyjątkiem. Amerykanie wysłali swojego człowieka na Księżyc i go stamtąd zabrali. Tak powstała światowa potęga która trzęsie całym światem. Świat nie jest potędze dłużny i też trzęsie, tylko ze strachu. W nieokrzepłych jeszcze wyborach na prezydenta Świata zwyciężył dotychczasowy lokator Białego Domu George W. Bush. Pierwszy obywatel globu jak określali nowego-starego prezydenta komentatorzy polityczni, będzie miał wpływ faktycznie na wydarzenia na całej trzeciej planecie Układu Słonecznego. Jak już wiesz na czym stoisz to zwróć uwagę obok kogo – mawia stare ludowe przysłowie. I stój dumnie, nawet jak wdepniesz w g...aleretę. - mawiają nie tylko megalomani. Tysiąc lat temu, książę Mieszko I nie przysłużył się idei budowy Unii Europejskiej i nie wyruszył na pomoc osłabionemu cesarzowi Ottonowi, który miał problemy z knowaniami Bizancjum i potęgą papieża. Kuszony zaszczytnym mianem „pierwszego sługi” i królewskim berłem wybrał obronę przed Wikingami jakiejś zapyziałej krainy nad strugą, którą dopiero później nazwano Vistula. Możemy go teraz obarczyć winą za to, że nie produkujemy aparatów Nokii i podzespołów do Saaba a chłopy jeżdżą do Norwegii drzewo rąbać. Na tle doświadczeń historycznych trzeba się zastanowić co w darze od cesarza przyniesie nam książę-prezydent Aleksander Kwaśniewski. W środę jeszcze przed policzeniem wszystkich głosów w wyborach prezydent roztropnie zadzwonił do Busha z gratulacjami. Nieoczekiwanie okazało się, że jest to zgodnie z odtajnioną niedawno notatką służbową i Kwaśniewski jednak był „pierwszy”.
Nikt bowiem na całym świecie, przed oficjalnymi wynikami w tak wyrównanym pojedynku nie wpadł na taki pomysł. Kwaśniewski był „pierwszy” nawet od Kerrego, który w końcu uznał swoją porażkę. Teraz pozostaje tylko czekać na efekty. Może dostaniemy kufel piasku pustyni za wiadro wazeliny.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę