Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Wojewodowie apelują o więcej pieniędzy na leczenie

Wojewodowie Podlaski, Lubelski, Podkarpacki i Świętokrzyski zwrócili się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz z apelem o uwzględnienie ich wspólnego stanowiska przy opracowywaniu zasad podziału zysku Narodowego funduszu zdrowia za rok 2009. Wojewodom zależy na tym, żeby podczas podziału zysku NFZ za rok 2009 zastosowano inny klucz niż wynikający z obowiązującego algorytmu - Jolanta Gadek rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego. - To pozwoliłoby oddziałom wojewódzkim NFZ i zakładom opieki zdrowotnej na uzyskanie zdolności ugodowej i rozwiązałoby problem zapłaty za świadczenia ponadlimitowe za lata 2008 i 2009.

Jak podaje Gadek zdaniem wojewodów wprowadzony w 2007 roku algorytm podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ spowodował niedofinansowanie niektórych z nich. Następstwem są problemy finansowe wynikające z niedoszacowania ilości i wartości zakontraktowanych świadczeń oraz braku zdolności do ugód w sprawie zapłaty za tak zwane „świadczenia ponadlimitowe”.
- Zysk NFZ za 2009 stwarza prezesowi NFZ możliwość zmniejszenia negatywnych skutków wynikających powyższego powodu – dlatego wojewodowie wspólnie zaapelowali do minister Kopacz.

Przypomnijmy tylko szpital w Łomży w ubiegłym roku wykonał usług ponad limit NFZ-u na niemal 5 mln zł i na razie nie dostała z tego tytułu ani złotówki. W tym roku sytuacja jest jeszcze gorsza. Na wielu oddziałach już skończyły się wyznaczone przez Fundusz limity. Jak podawał Urząd Marszałkowski po czterech miesiącach 20010 roku ponadlimity w łomżyńskim szpitalu szacowane były na ok. 3 mln zł.

W skali całego województwa kwota nadwykonań sięga 54,3 mln zł. Część szpitali – w tym m.in. szpital w Grajewie – już pozwała Fundusz do sądu i tam domaga się zwrotu środków wydanych na leczenie pacjentów.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę