Humor
Poczucie humoru jest w dzisiejszym świecie niezwykle cenione. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ważną rolę odgrywa umiejętnie podany żart. Uśmiechnięci wzbudzają zaufanie. Dają się poznać światu jako osoby otwarte, mające dobre intencje. Niektórzy mówią, że poczucie humoru pozwala na zachowanie dystansu do trudnych sytuacji życiowych.
Śmiech to wyraz zadowolenia, radości a nawet szczęścia. Uśmiechnięta dziewczyna prędzej znajdzie sobie drugą połówkę. Chłopak w stanie uśmiechnięcia, jest zaraz odbierany jako dusza towarzystwa. Gość bez kompleksów, wesoła partia. Spełnia wiele z listy wymagań na drugą połówkę. Dzięki poczuciu humoru jesteśmy w stanie poprawiać nasze relacje z innymi. Oczywiście jeżeli byliśmy na tyle zdecydowani, żeby te relacje popsuć. Na pewno gorzej nie będzie. Trzeba jednak zachować wyjątkową ostrożność. Śmiech może też ranić. Wtedy należy oczekiwać rewanżu.
Na ogół jednak, specjaliści definiują śmiech jako fizjologiczną odpowiedź na humor. Gdy się śmiejemy, wykonujemy różne ruchy częściami ciała (przede wszystkim mięśniami naszej twarzy) oraz wydajemy specyficzne dźwięki. Bardzo intensywny śmiech wprawia w ruch całe nasze ciało.
Śmiech potrafi przejąć kontrolę nad całym naszym ciałem – pisze Aleksander Łamek na temat terapii śmiechem. Właściwie tylko przypomina. My i tak wszystko to wiemy, najwyżej niekoniecznie potrafimy to nazwać.
Widzimy jednak, że śmiech to nie tylko psychika. To również cała masa korzyści fizycznych. Uśmiechnięci rzadziej dostają w zęby, chyba, że śmieją się jak głupi do sera. Śmiech prowadzi do zbawiennych skutków dotlenienia organizmu. Człowiek czuje się później wypoczęty, zrelaksowany i pewny siebie. O północy może rozpoczynać pracę, taki luzak. Efekty dobrych dowcipów, czy pełnometrażowej komedii zastępują ponoć ławeczkę na siłowni. Lekki „kaloryferek” na brzuchu wspomagany regularnymi ćwiczeniami – to jest coś. Dla pań, śmiech bez recepty, stosować należy zamiast botoksu. Wygładza skórę, ujędrnia ją dzięki spazmatycznym porywom przepony, i najważniejsze – likwiduje zmarszczki. Oczywiście malkontenci przypomną sobie zaraz, że wiele razy w życiu widzieli ze śmiechem maszerujące staruszki. To jednak nie zaprzeczenie, a potwierdzenie zbawiennego wpływu humoru. Takim ludziom, sprawniej krąży krew. W odróżnieniu od tych których krew zalewa.
Śmiech i humor jest więc niezwykle ważny w naszym życiu, co potwierdzają wyniki oglądalności komediowych seriali i całych zabawnych kanałów. W badaniach popularności prześcigają je jedynie informacje i kreskówki, co samo w sobie też jest zabawne.
Wracając do naukowego punktu widzenia, nie można pominąć faktu, że jak pisze cytowany już specjalista od śmiechu, jego proces powstawania jest wieloetapowy. Najpierw w
naszym mózgu musi powstać określony impuls nerwowy, który następnie dociera do przepony.
Sprawdziłem - nader często powstaje i dociera. Ostatnio, kiedy Rosjanie przekazali nam stenogram, (sztuk raz), z „czarnej skrzynki” feralnego Tu – 154. No cóż, nie można im odmówić poczucia humoru. Później impuls dotarł do przepony, kiedyśmy go opublikowali - jako wyraz zwycięstwa ducha przyjaźni nad zacofanym ciemnogrodem szukającym spiskowych teorii. Teraz, kiedy już znamy treść „rosyjskiego pisma”, pojawiło się jeszcze więcej pytań i wątpliwości. Na świecie to muszą mieć ubaw z polskiej racji stanu.
Mariusz Rytel