Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Nie ma zgody na likwidację Karty Nauczyciela UWAGA!!! KOLEŻANKI I KOLEDZY - REFERENDUM!!!

- Nie zgadzamy się na likwidację Karty Nauczyciela - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP tuż po spotkaniu w ministerstwie edukacji z przedstawicielami związków zawodowych, samorządów, szkół niepublicznych, instytucji oświatowych oraz byłych ministrów edukacji na temat nowej ustawy o statusie zawodowym nauczycieli.

Podczas dzisiejszego spotkania minister edukacji Katarzyna Hall zaproponowała powołanie zespołu opiniodawczo-doradczego ds. statusu zawodowego nauczycieli, który ma zająć się przygotowaniem propozycji do nowego dokumentu nt. statusu nauczycieli.

Minister zaproponowała, aby zespół zbierający się raz w miesiącu przez pół roku,  zajął się poszukiwaniem odpowiedzi na takie pytania, jak:

- jakie zagadnienia powinna regulować nowa ustawa?

- jak wzmocnić motywacyjny charakter awansu zawodowego i systemu wynagradzania nauczycieli oraz jak usprawnić te systemy, aby sprzyjały umacnianiu prestiżu zawodowego nauczyciela i dobrym efektom systemu edukacji?

- jak zmodyfikować organizację czasu pracy szkoły i nauczyciela, aby podnieść efektywność pracy (odpowiednio wykorzystać dodatkowe godziny na pracę z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych)?

- kogo powinna dotyczyć nowa ustawa regulująca status zawodowy nauczyciela (np. jak można włączać do systemu edukacji nauczycieli akademickich, praktyków zawodu, artystów)?

Minister uważa, że należy rozpocząć prace nad napisaniem Karty Nauczyciela na nowo, ponieważ jej zdaniem, jest to przestarzała i nieczytelna ustawa, która poprzez wielokrotne nowelizowanie utraciła swoją spójność. – Chcę, aby był to dokument dużo bardziej nowoczesny, dostosowany do wyzwań rozwojowych edukacji i napisany współczesnym językiem – mówiła Katarzyna Hall, minister edukacji.

Podczas spotkania w MEN, prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że nie widzi dziś powodu, aby po raz kolejny rozpoczynać dyskusję nad Kartą.  - Nie pojawiły się żadne przesłanki ani wyniki badań o skutkach funkcjonowania zapisów Karty, które wskazywałby, że jest to ustawa zła i nieprzystająca do rzeczywistości – mówił. – Problem tkwi w przepisach wykonawczych do Karty, czyli rozporządzeniach MEN. 

- Wiele krajów europejskich, także ze starej UE, bardzo nam Karty zazdrości. Karta porządkuje stan prawny, określa istotę zawodu nauczycielskiego, także w zakresie misji, posłannictwa i odpowiedzialności nauczyciela – podkreślał prezes ZNP.

Zespół opiniodawczo-doradczy MEN ma pracować do września tego roku. W jego skład weszli przedstawiciele: Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich, ZNP, oświatowej „S”, FZZ, Zespołu Doradców Strategicznych Premiera, MF, MSWiA, MNiSW, MRiRW, MKiDN, MŚ, MPiPS, MS, MON, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Instytutu Badań Edukacyjnych, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Rady Szkół Katolickich, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OSKKO, a także byli ministrowie edukacji - posłanka Krystyna Łybacka oraz senator Edmund Wittbrodt. (mk)

Zobacz prezentację MEN (kliknij tutaj). 

UWAGA!!!

Referendum ZNP ws. ewentualnych zmian w Karcie Nauczyciela

Koleżanki i Koledzy

zgodnie z decyzją Prezydium ZG ZNP z 12 kwietnia br. w szkołach i placówkach oświatowych w dniach od 19 kwietnia do 20 maja br., Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi referendum w sprawie ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
Zarząd Główny ZNP prosi o jak najszerszy udział środowiska nauczycielskiego w referendum.

ZG ZNP

Zarząd Oddziału
so, 08 maja 2010 10:42
Data ostatniej edycji: so, 08 maja 2010 11:06:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę