Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Nowy sprzęt na noworodkach

O nowy sprzęt wzbogacił się oddział Noworodków i Wcześniaków z pododdziałem Patologii i Intensywnej Opieki Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Szpital zakupił 9 nowych monitorów do obserwacji podstawowych funkcji życiowych wcześniaków i chorych noworodków. - Mamy lepsze możliwości monitorowania, a przez to także leczenie najmniejszych pacjentów – mówi ordynator oddziału, dr Bożena Florczyk. Oprócz szpitalnych zakupów na noworodki trafiły też prezenty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najbardziej cieszy inkubator transportowy z możliwością wspomagania, w sposób nieinwazyjny, oddechu noworodków przedwcześnie urodzonych, już od sali porodowej. WOŚP przekazała też oddziałowi nowe urządzenie do badań przesiewowych słuchu u noworodków.

Dzieci, którym można pomóc dzięki nowym urządzeniom, przybywa.
- W stosunku do ubiegłego roku mamy o 1,2% porodów więcej – przyznaje ordynator oddziału Noworodków i Wcześniaków z pododdziałem Patologii i Intensywnej Opieki Noworodka, dr Bożena Florczyk.
Do końca października 2008r. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży na świat przyszło 1157 maluchów, w tym samym okresie 2009r. - 1171.
- Rodzi się dużo wcześniaków i dzieci chorych, tendencja ta utrzymuje się od kilku lat, ale nie widać wzrostu – mówi dr Bożena Florczyk.
Podkreśla, że łomżyński oddział noworodkowy jest oddziałem szczególnym. W byłym województwie łomżyńskim tylko tu diagnozuje i leczy się dzieci o najniższej wadze urodzeniowej i dzieci chore.
- Trafiają do nas: z Grajewa, Kolna, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego, czasem z Ostrołęki i bardziej odległych zakątków Polski – wylicza dr Florczyk.

Ratują najmniejsze życie...
Ola urodziła się w 31 tygodniu ciąży, ważyła 900 gramów. Miała problemy oddechowe, wymagała diagnostyki kardiologicznej. W tej chwili dziewczynka ma 3 tygodnie, waży nieco ponad 1 kg.
- Dzięki nieinwazyjnemu wspomaganiu oddechu mała Ola oddycha już sama, wymaga tylko tlenoterapii – mówi dr Florczyk.
Cały czas jest z nią mama, która odciąga pokarm i może przytulać maleństwo.
- Ola jest kangurowana na piersiach mamy, przytulają się ok. pół godziny, to korzyść długoterminowa związana z prawidłowym emocjonalnym rozwojem dziecka – wyjaśnia dr Bożena Florczyk.
Ale tak małe dzieci mogą przeżyć głównie dzięki profesjonalnej opiece medycznej. Nowy sprzęt znacznie poprawi opiekę nad najmniejszymi pacjentami. Monitory do śledzenia funkcji życiowych noworodków to spory zastrzyk dla oddziału, kosztowały 369 tys zł, szpital kupił je ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inkubator transportowy - Dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - pomaga już od sali porodowej podtrzymywać oddech dziecka w sposób nieinwazyjny. Pozwala na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej
noworodka bez wyjmowania go z inkubatora. Wartość inkubatora to 24 tys euro. I kolejny prezent od WOŚP - nowe urządzenie do badań przesiewowych słuchu u noworodków, ma możliwość  szybkiego przesyłania wszystkich danych nowym terminalem do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przechowywana jest cała baza badanych noworodków.
- To badania bardzo pożyteczne, którymi szczycą się nasi polscy otolaryngodzolodzy na skalę światową – mówi szefowa łomżyńskich noworodków.
Podkreśla, że badanie słuchu u nowo narodzonych dzieci pozwala na szybkie wychwycenie wad słuchu i zaprotezowanie dziecka. A to daje mu lepszy start w przyszłość – dziecko, które słyszy, zaczyna szybciej mówić i lepiej się rozwijać .

as


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę