Informacja o priorytetach samorządów
Informujemy, że Związek Gmin Wiejskich RP na X Kongresie w październiku 2009 r. przyjął stanowisko w sprawie realizacji zadań oświatowych i podnoszenia jakości nauczania, w którym domaga się m.in.
- możliwości łączenia bibliotek publicznych ze szkolnymi. – Dążenia samorządów do takiej zmiany prawa, aby można było łączyć szkolne biblioteki z publicznymi, są naszym zdaniem bardzo niebezpieczne – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. – Po wakacjach ZNP udało się przekonać posłów, którzy w ramach sejmowej Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" zajmowali się projektem takiej ustawy o bibliotekach, przygotowanej przez samorządowców, aby odstąpili od takiego rozwiązania i nie zgodzili się na dalsze procedowanie ustawy dającej możliwość łączenia bibliotek. Jednak teraz okazuje się, że samorządy nie „dają za wygraną” i zamierzają dalej forsować swój pomysł. Dlatego prosimy wszystkich nauczycieli o monitorowanie sytuacji w szkolnych bibliotekach i informowanie ZNP o ewentualnym zamiarze łączenia ich z placówkami publicznymi – podkreśla wiceprezes ZG ZNP.
- przesunięcia obowiązków JST wynikających z art. 30 a Karty Nauczyciela do roku 2011 (chodzi m.in. o wypłatę jednorazowego dodatku uzupełniającego);
- zaostrzenia kryteriów przyznawania urlopów „dla podratowania zdrowia” oraz finansowania ich przez ZUS;
- wdrożenia nowego systemu płac nauczycieli, połączonego z podwyższonym pensum bez m.in. dodatków socjalnych (wiejskiego i mieszkaniowego). Zdaniem ZGW RP Karta Nauczyciela nie daje możliwości dobrego wynagradzania młodych nauczycieli.
– Samorządy będące organami prowadzącymi dla szkół określiły jasno swoje priorytety. Jako związek zawodowy działający w oświacie musimy mieć to na uwadze i przygotować się do ewentualnych, trudnych rozmów z przedstawicielami gmin – podkreśla Baszczyński.
Jego zdaniem, stanowisko X Kongresu Gmin Wiejskich w sprawie edukacji powinno stać się przedmiotem dyskusji w gronie członków ZNP.
Źródło: ZG ZNP