Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Informacja o priorytetach samorządów

Informujemy, że Związek Gmin Wiejskich RP na X Kongresie w październiku 2009 r. przyjął stanowisko w sprawie realizacji zadań oświatowych i podnoszenia jakości nauczania, w którym domaga się m.in.

- możliwości łączenia bibliotek publicznych ze szkolnymi. – Dążenia samorządów do takiej zmiany prawa, aby można było łączyć szkolne biblioteki z publicznymi, są naszym zdaniem bardzo niebezpieczne – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. – Po wakacjach ZNP udało się przekonać posłów, którzy w ramach sejmowej Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" zajmowali się projektem takiej ustawy o bibliotekach, przygotowanej przez samorządowców, aby odstąpili od takiego rozwiązania i nie zgodzili się na dalsze procedowanie ustawy dającej możliwość łączenia bibliotek. Jednak teraz okazuje się, że samorządy nie „dają za wygraną” i zamierzają dalej forsować swój pomysł. Dlatego prosimy wszystkich nauczycieli o monitorowanie sytuacji w szkolnych bibliotekach i informowanie ZNP o ewentualnym zamiarze łączenia ich z placówkami publicznymi – podkreśla wiceprezes ZG ZNP.

- przesunięcia obowiązków JST wynikających z art. 30 a Karty Nauczyciela do roku 2011 (chodzi m.in. o wypłatę jednorazowego dodatku uzupełniającego);

- zaostrzenia kryteriów przyznawania urlopów „dla podratowania zdrowia” oraz finansowania ich przez ZUS;

- wdrożenia nowego systemu płac nauczycieli, połączonego z podwyższonym pensum bez m.in. dodatków socjalnych (wiejskiego i mieszkaniowego). Zdaniem ZGW RP Karta Nauczyciela nie daje możliwości dobrego wynagradzania młodych nauczycieli.

– Samorządy będące organami prowadzącymi dla szkół określiły jasno swoje priorytety. Jako związek zawodowy działający w oświacie musimy mieć to na uwadze i przygotować się do ewentualnych, trudnych rozmów z przedstawicielami gmin – podkreśla Baszczyński.

Jego zdaniem, stanowisko X Kongresu Gmin Wiejskich w sprawie edukacji powinno stać się przedmiotem dyskusji w gronie członków ZNP.

Źródło: ZG ZNP

Zarząd Oddziału
śr, 11 listopada 2009 14:31
Data ostatniej edycji: śr, 11 listopada 2009 14:48:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę