Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Projekt ustawy ws. likwidacji szkolnych bibliotek odrzucony!

W środę, 9 września 2009 r. sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji odrzuciła projekt nowelizacji ustawy o bibliotekach zgłoszony przez Związek Gmin Wiejskich. Projekt ten zakładał możliwość likwidacji szkolnych bibliotek poprzez łączenie ich z bibliotekami publicznymi. Podczas posiedzenia komisji stanowisko ZNP prezentował Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku.

ZNP negatywnie zaopiniował projekt nowelizacji i przedstawił szereg argumentów przeciwko zaproponowanym rozwiązaniom. Postulował również przygotowanie opinii w tej sprawie przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych. Z dokumentu tego wynika, iż założenia projektu mówiące, że "biblioteka publiczno – szkolna będzie w stanie skutecznie realizować rozliczne zadania i funkcje przypisane w nowoczesnym ujęciu bibliotekom szkolnym jest bardzo wątpliwie. Rozwiązanie nie jest w pełni spójne z współczesną definicją, zgodnie z którą „biblioteka szkolna jest pracownią interdyscyplinarną, ośrodkiem informacji dla uczniów nauczycieli i rodziców, ośrodkiem edukacji czytelniczej i informacyjnej uczniów oraz jednym z ogniw ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, którego zadaniem jest służenie realizacji programu nauczania i wychowania oraz przygotowaniu uczniów do korzystania z innych bibliotek i ośrodków informacji. Wydaje się, że przyjęcie ustawy w obecnym kształcie oznacza, że osiągnięty zostanie głównie cel oszczędnościowy związany z zatrudnianiem pracowników nie posiadających statusu nauczycieli, przygotowania pedagogicznego”.

Ekspertyza BAS, jak i argumenty Związku przekonały posłów. Uznali oni, że rozwiązanie zaproponowane przez Związek Gmin Wiejskich jest dzisiaj niedopuszczalne.

- Dziękujemy tym, którzy odpowiedzieli na apel ZNP i przesłali e-mail na skrzynkę biura sejmowej komisji z protestem przeciwko likwidacji bibliotek szkolnych. Z informacji od pracowników komisji wiemy, że była to skuteczna akcja, która nawet zablokowała pocztę biura komisji – mówi Krzysztof Baszczyński.

Zobacz ekspertyzę BAS w załączniku (kliknij tutaj).

Źródło: ZG ZNP

Zarząd Oddziału
so, 12 września 2009 09:46
Data ostatniej edycji: so, 12 września 2009 09:50:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę