Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Samorządowcy żądają więcej pieniędzy na szpitale

Trzynaście samorządów z województwa podlaskiego – w tym także władze samorządowe województwa – podpisało się pod wspólnym stanowiskiem w sprawie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w województwie. Samorządowcy żądają „prawidłowej wyceny wartości poszczególnych procedur medycznych i zagwarantowanie w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 r. i lata następne takiego poziomu środków finansowych, które w pełni pokryją koszty świadczeń opieki zdrowotnej”. Podkreślają, że obecna sytuacja grozi nie tylko pogarszaniem się sytuacji finansowej szpitali, ale również może spowodować pogorszenie dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych czyli wydłużyć kolejki na poradę specjalistyczną, które dziś niejednokrotnie sięgają kilkunastu miesięcy i zmusić szpitala do ograniczania przyjęcia pacjentów na planowe leczenie.

Tragiczna sytuacja szpitali na terenie województwa podlaskiego jest spowodowana sukcesywnem niedoszacowaniem wartości umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawieranych przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ.
„Bardzo istotną kwestią jest również problem nieopłacania przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia kosztów świadczeń ponadlimitowych udzielonych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, działające na terenie województwa podlaskiego” - piszą samorządowcy.
Dodatkowo oburza ich także fakt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 rok, skutkujący przeznaczeniem dodatkowych pieniędzy na lekarzy rodzinnych, choć zyskowność tej działalności – jak podkreślają - wynosi „około 60% przychodu”, bez jednoczesnego zwiększenia kwoty na leczenie szpitalne, co skutkować będzie brakiem możliwości opłacenia ponadlimitowych świadczeń zdrowotnych  w rodzaju leczenie szpitalne udzielonych w I półroczu br. przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Dodajmy, że tylko szpital w Łomży w pierwszym półroczu 2009 roku wykonał zabiegów ponad przyznany mu przez NFZ limit na kwotę rzędu 4,4 mln zł.
„Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa podlaskiego żądamy dokonania prawidłowej wyceny wartości poszczególnych procedur medycznych i zagwarantowanie w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 r. i lata następne takiego poziomu środków finansowych, które w pełni pokryją koszty świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez zakłady opieki zdrowotnej” - kończą swoje wystąpienie samorządowych z województwa podlaskiego.
Ich list, pod którym podpisali się przedstawiciele: Zarządu Województwa Podlaskiego, miasta Białystok, a także powiatów augustowskiego, białostockiego,  bielskiego, grajewskiego,  hajnowskiego, kolneńskiego, monieckiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego i wysokomazowieckiego ma trafić m.in. do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Ewy Kopacz i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę