Pierwsza tura negocjacji płacowych za nami /18.02.2009/
Cztery godziny trwały środowe (18 lutego br.) negocjacje związków zawodowych z ministerstwem edukacji poświęcone nauczycielskim podwyżkom w tym roku. Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowała podczas tych rozmów kilkuosobowa grupa ekspertów, której przewodniczył Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.
Była to pierwsza tura negocjacji płacowych dotycząca wysokości tegorocznych podwyżek dla nauczycieli. Uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się 4 marca.
- Aby te negocjacje były konstruktywne, zażądaliśmy struktury wynagrodzenia w 2009 r. z udziałem jego poszczególnych składników – mówił po spotkaniu Baszczyński. Negocjatorzy ZNP przedstawili także ministerstwu edukacji postulaty Związku.
Oto one:
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się:
1. Zwiększenia udziału płacy zasadniczej nauczycieli w średnim wynagrodzeniu oraz przyjęcia zasady, że minimalny udział wynagrodzenia zasadniczego w średnim wynagrodzeniu nauczyciela dyplomowanego będzie wynosił 65%.
2. Likwidacji IV kategorii zaszeregowania nauczycieli i przesunięcia nauczycieli praktycznej nauki zawodu i nauczycieli po SN do III kategorii zaszeregowania.
3. Realizacji prawa nauczycieli wychowania przedszkolnego do dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy oddziału poprzez wprowadzenie odpowiedniego zapisu w rozporządzeniu płacowym nauczycieli.
4. Określenia w projekcie rozporządzenia MEN w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej:
• minimalnej wysokości dodatku motywacyjnego oraz minimalnej wysokości dodatku za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych warunkach,
oraz delegacji dla organów prowadzących do:
• określenia środków na dodatki motywacyjne dla nauczycieli,
• ustalenia wysokości stawek dodatków za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, doradcy metodycznego, nauczyciela – konsultanta i opiekuna stażu,
w uzgodnieniu z reprezentatywnymi związkami zawodowymi.
Ponadto ZNP wnioskuje o:
- opracowanie przez MEN dla organów prowadzących szkoły jednolitego wzoru do sporządzania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego,
- prawne uregulowanie przez Ministra Finansów delegacji ustawowej dla RIO do dokonywania kontroli osiągnięcia w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Źródło: ZG ZNP