Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 54

Zawód: komentator

Gęsior puścił Bąka lewym skrzydłem – to fragment z komentarza do meczu w piłkę nożną pomiędzy Widzewem Łódź a Polonią Warszawa. Mecz odbył się 5 lat temu a w radio i telewizji nadal furorę robią ci, którzy “na żywo” starają się wprowadzić w stan euforii siebie i publiczność zgromadzoną gdziekolwiek.

Zakończyły się igrzyska olimpijskie w Atenach. W związku z powrotem naszej ponad 200 osobowej reprezentacji, która wróciła z tym z czym wróciła, rozmowy rodaków zeszły na inne tory.
Kiedy echa święta sportu odbijają się dla Polaków czkawką, pozostaje tylko znaleźć sobie temat, przy którym możemy się rozerwać. Dobry humor jest dla człowieka konieczny nawet jeśli słówko “rozerwać” kojarzy nam się z rosnącym zagrożeniem atakami terrorystycznymi. I w tym wypadku słaby występ olimpijczyków miał swoje dobre strony. Jak zwykle, przy takiej dawce transmisji “na żywo” najlepszą rzeczą jaka przydarzyła się stacjom telewizyjnym byli ich niezawodni komentatorzy.
Nad słabym występem rodzimych sportowców użalał się w przedostatnim dniu zawodów Przemysław Babiarz, który okazała się przy tym doskonałym biologiem a konkretnie mikologiem bo tak nazywa się nauka o grzybach. Polacy wyczekują 10 medalu jak kania deszczu – rzucił mimo chodem słynny komentator TVP. Chwilę później okazało się, że ostatnia nadzieja białych Polaków w zapasach dostała łupnia od niskiego ale krępego wysłannika Fidela. Wypowiedzi w podobnym tonie zdarzało się sporo, a ich wspomnienia osładzają kibicom gorzki widok medalowej tabeli igrzysk.
Włodzimierz Szaranowicz już podczas otwarcia tegorocznej, podsumowując poprzednią olimpiadę popisał się wyśmienitym przygotowaniem teologicznych mówiąc, że tamtym dawnym igrzyskom towarzyszyło wzywanie bogów nadaremno. Potem zostaliśmy poinformowani o historii pewnego sportowca, którego życie miało tragiczny przebieg. Zmarł! Wschodząca gwiazda sportowej ekipy telewizji publicznej, Paulina Chylewska również nie próżnowała podczas olimpiady. To od niej dowiedzieliśmy się , że zawodniczki startują w kategorii wiekowej do 58kg. Komentatorzy zawodowi też mieli swoje pięć minut. Ryszard Szurkowski okazał się wyśmienitym historykiem. Potem nasi kolarze wyjechali do Hiszpanii na mały renesans – dowodził. Marek Szewczyk w relacji z olimpijskiego parkuru, nieco frywolnie zauważył, że zawodnik po wyścigu będzie musiał schłodzić swego konia. Zupełnie bez zahamowań komentowano też zmagania gimnastyków. Tekst: Ćwiczy w zwisie bardzo ładnie obciągnięty, przykuł do telewizorów wszystkich którzy chcieli akurat przełączyć na “Archiwum X”. Marek Tronina i Krzysztof Miklas to wschodzące gwiazdy polskiej szkoły logiki stosowanej. Wygrała tę walkę w taki sam sposób, w jaki przegrała poprzednią – mówił ten pierwszy.
Ona tego ciężaru nie podniesie, to byłoby nielogiczne – dopingował drugi podnoszenie ciężarów.
Jest też nadzieja na zastępstwo Elżbiety Sommer przy zapowiadaniu prognozy pogody. Wiatr wieje w plecy tzn. wieje im w twarz, bo przecież płyną tyłem do przodu! - zauważył Marek Kaczmarczyk
Piotr Dębowski komentując zmagania polskich siatkarzy zauważył zdolności bilokacyjne jednego z nich, które tłumaczył w bardziej domniemany sposób. Świderski dzisiaj jest wszędzie. Chyba klonuje się na boisku. Ale Australijka ucieka jak drapieżna barakuda gdzieś tam wokół rafy koralowej. - to słowa tego, którego nie mogło zabraknąć na olimpiadzie – Tomasza Zimocha. Dzięki komentarzom możemy też szybko sprawdzić wzrok bez konieczności wizyty u okulisty. I widzimy na trybunach najwięcej kibiców chińskich. Chińczyków w ogóle na świecie jest najwięcej, więc nic dziwnego proszę państwa... .
W roli komentatora wystąpił też prezydent, który przynajmniej trzy razy w tygodniu wizytował olimpijskie areny. Aleksander Kwaśniewski oznajmił wszem i wobec, że Stanisław Paszczyk prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego podał się do dymsji, w związku z porażką polskiej reprezentacji na olimpiadzie. To jest wielki znawca sportu, najwybitniejszy, jakiego mamy. Ale podjął taką decyzję. Szanuję ją. - dodał najwybitniejszy komentator wśród prezydentów po przylocie do kraju. Takiej decyzji nie podejmowałem i nie ogłaszałem, oświadczył dziennikarzom na lotnisku w Warszawie, lekko oszołomiony prezes. Paszczyk nie chciał zdradzić czy Aleksander Kwaśniewski zamierza rozpocząć procedurę odwołania się ze stanowiska

Mariusz Rytel

Przykłady komentarzy sportowych pochodzą z doświadczeń własnych i forumowiczów portalu gazeta.pl.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę