Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

PILNE: porozumienie w sprawie świadczeń emerytalnych dla nauczycieli (04.12.2008)

Prawo do wcześniejszych świadczeń emerytalnych otrzymają nauczyciele z co najmniej 20-letnim stażem pracujący „przy tablicy”, którzy ukończyli 55. rok życia – wynika z porozumienia, jakie zawarły dziś kluby PO, PSL i Lewicy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Po dwóch tygodniach 4 grudnia światło dzienne ujrzał rządowy projekt ustawy o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli. W niektórych punktach różni się on od podobnego dokumentu przedstawionego niedawno przez minister pracy Jolantę Fedak.

Według projektu, świadczenie otrzymają nauczyciele urodzeni do końca 1969 r., którzy ukończą co najmniej 55 lat, będą legitymować się 30-letnim okresem pracy, w tym 20 lat „przy tablicy”. Świadczenia w wysokości 80 proc. emerytury pomostowej wypłacane będą do 2024 r. Osoby korzystające z tej możliwości otrzymają zakaz pracy w szkole. Jeżeli mimo to będą uczyć, prawo do świadczenia zostanie zawieszone. Według wstępnych wyliczeń, z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę będzie mogło skorzystać 200 tys. osób, a koszt całej operacji wyniesie 4 mld zł.

Projekt poselski jeszcze w tym tygodniu trafi do marszałka Sejmu tak, aby posłowie mogli go uchwalić do końca br. - Mamy satysfakcję, że nauczyciele mogli pokazać, iż istnieje możliwość konstruktywnej współpracy między większością parlamentarną a opozycją – stwierdził prezes ZNP Sławomir Broniarz. Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, „to jest dobry kompromis, bezpieczny dla budżetu.


- To osiągnięcie jest rezultatem wielomiesięcznych rozmów, które Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadził z przedstawicielami rządu – komentuje Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Teraz czekamy na ostateczny projekt ustawy.

(mk, glos.pl)

Zarząd Oddziału
cz, 04 grudnia 2008 16:01
Data ostatniej edycji: cz, 04 grudnia 2008 16:05:46

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę