Okna ciepłe, solidne i ładne...
Kupując wymarzony dom czy mieszkanie, chcielibyśmy aby wszystko w nich było idealne. O ile nie zawsze mamy wpływ na to z czego zbudowane jest nasze „M”, to wybierając kolory farb na ściany, czy meble do kuchni szczególną wagę przywiązujemy do detali. Doskonałe łuki, perfekcyjne odcienie i... ciepło. Teraz, po raz pierwszy w ten sam sposób możemy myśleć wybierając do wymarzonego domu czy mieszkania idealne okna. Muszą być ciepłe, solidne i ładne... I właśnie spełnienie takich wymagań i najwyższych europejskich standardów gwarantują szyby zespolone z tzw. systemem TPS (Thermo Plastic Spacer) czyli z ramką termo-plastyczną. Produkcję takich szyb okiennych w oparciu o technologię światowego lidera w tej dziedzinie – niemieckie przedsiębiorstwo KÖMMERLING – rozpoczęła firma UniGlass z Łomży. To pierwszy w kraju producent szyb z systemem TPS, który dynamicznie podbija całą światową produkcję okien. Dzięki niemu okna są idealne pod każdym względem.
Oszczędność
System TPS można zastąpić określeniem ciepła ramka. Wydawałoby się, że niewielki element jakim jest ramka dystansowa oddzielająca poszczególne szyby wewnątrz okna, ma minimalny wypływ na to jak zachowuje się nasze okno. Tymczasem z badań niemieckich ekspertów wynika coś zupełnie innego. To właśnie ta mała ramka, która dotychczas wykonywana była przede wszystkim z aluminium, znacząco obniża parametry izolacyjności okien. Specjaliści z KÖMMERLING wyliczyli, że w domu o powierzchni oszklonej 20 m.kw. zastosowanie okien z systemem TPS zamiast konwencjonalnych szyb daje oszczędności energii równej spaleniu 420 litrów oleju opałowego. Trudno w to uwierzyć? Proszę dotknąć szyby w Państwa oknie najpierw na samym środku, a następnie w okolicach aluminiowej ramki dystansowej. Jest zimniej? To jest ta zupełnie niepotrzebna strata ciepła, której w oknach z systemem TPS nie ma.
Następną zaletą systemu TPS jest gwarancja szczelności. Dzięki znakomitej elastyczności masy termoplastycznej, która zastąpiła tradycyjną ramkę aluminiową, zamknięty pomiędzy szybami argon poprawiający izolacyjności okna, nawet po wielu latach użytkowania nie ucieka. Szczelność szyb zespolonych z systemem TPS oszacowano na poziomie 99.99%, a występująca różnica ciśnień atmosferycznych np. inne ciśnienie w trakcie produkcji, a inne w trakcie montażu szyby w oknie, nie ma żadnego oddziaływania.
Wygoda
Z mostkiem cieplnym tworzonym przez aluminiową ramkę dystansową związane jest jeszcze jedna, zaleta okien z systemem TPS. Zimą, zwłaszcza o poranku, na krawędziach standardowych okien, w których jest zamontowana aluminiowa ramka, widać skraplającą się parę wodną. Dotychczas tłumaczono, że to wina niewłaściwej wentylacji w pomieszczeniu, ale nie do końca jest to prawdą. Czasami mimo iż wentylacja jest sprawna para wodna skrapla się na szybie w miejscu gdzie jest ona zimna... W przypadku gdy okno będzie miało szyby z systemem TPS zjawisko to w ogóle nie wystąpi, bo szyby na całej swej powierzchni – także na krawędziach - ma taką sama temperaturę. Nie trzeba będzie więc codziennie rano biegać ze szmatką i ścierać z okien i parapetów skapującą wodę.
Estetyka
Kupując białą kanapę chcemy ją mieć całą białą, a nie białą z czarnymi nitkami. Ta sama zasada dotyczy okien. Kupując okna z dębowymi ramami, nie oczekujemy, że wewnątrz szyby będziemy cały czas widzieli srebrną blachę. Dzięki wykorzystaniu do produkcji okien szyb zespolonych w systemie TPS takich problemów nie będziemy mieć nigdy. Masa dzięki swoim unikatowym właściwościom wizualnie przejmuje kolor ramy okiennej. W drewnianych okna wygląda ona jak by była zrobiona z drewna, w białych ramach okiennych jest biała, a w czerwonych będzie czerwona.
Więcej informacji o szybach z systemem TPS i o ich zaletach znajdziecie państwo na stronie internetowej producenta: www.uniglasspolska.pl