Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Nie żałują bliźnim daru z własnych żył

Jedenastu honorowych krwiodawców z Łomży i Wysokiego Mazowieckiego odznaczył dziś krzyżami zasługi, nadanymi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w październiku minionego roku, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej ratusza. Jedyny Złoty Krzyż Zasługi otrzymał łomżyniak Witold Mucharski, który od 1985 r. oddał 38 litrów bezcennego leku - krwi. Każdy z uhonorowanych podzielił się z bliźnimi ponad 20 litrami tzw. krwi pełnej lub odpowiadającej tej ilości jej składników.

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali również łomżyniacy: Antoni Andrzejczyk, Jerzy Kowalski, Zenon Mokwa, Andrzej Oszkinis, Zygmunt Świerczewski i Zbigniew Łukaszewski. Odznaczonymi Brązowym Krzyżem Zasługi są dwaj krwiodawcy z Wysokiego Mazowieckiego: Waldemar Adam Gołaś i Tomasz Rafał Śliski oraz dwaj z Łomży: Zbigniew Obrycki i Andrzej Łukaszewski (brat wcześniej wymienionego Zbigniewa).
Witając wyróżnionych i gości prezydent Łomży Jerzy Brzeziński przypomniał apele autorytetów duchowych i świeckich o przekazywanie narządów po śmierci do przeszczepu.
Nikt nie odpowie, ile istot uratowaliście swoim bezinteresownym darem – mówił prezydent.- Za każdą kroplę dziękuję, bo to znak waszego altruizmu i humanizmu. Już mędrzec Talmudu zauważył, że kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.
Wicewojewoda w krótkim wystąpieniu przypomniał, że w Polsce dokonuje się rocznie około miliona transfuzji, zaś w Łomży jest ok. dwóch tysięcy osób, które przekazuje swoją tkankę innym ludziom w potrzebie.
To świadczy o waszych zacnych charakterach, bo nie dla pieniędzy, a może i nie dla własnej satysfakcji ratujecie innym zdrowie, a często życie, tylko w poczuciu odpowiedzialności za drugiego człowieka, który zazwyczaj jest dla was anonimowy.
Ten wątek rozwinęła prezes łomżyńskiego PCK Danut Pieńkowska-Wolfart. Podkreśliła, że z odznaczonymi zna się nie od dziś, lecz z czasów, gdy pracowała wcześniej w punkcie, a potem w centrum krwiodawstwa w Łomży.
Zawsze mogliśmy liczyć, że na apel przez radio, z afisza czy powtarzany z ust do ust odpowiecie pomocą, gdy pilnie trzeba było brakującej krwi – mówiła prezes. – Dziękuję w imieniu tych chorych, którym pomogła wrócić do zdrowia lub uratować życie.
Pani prezes wręczyła z kolei Odznakę Honorową PCK III stopnia nr 150404 prezydentowi Jerzemu Brzezińskiemu za wspieranie ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznaka przedstawia srebrnego orła w koronie na tle krwistego krzyża.
Piątkowe odznaczenie zasłużonych dla niezwykle społecznie istotnego i pożytecznego działania inaugurowało mające potrwać do listopada obchody 50-lecia Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK, nad którymi patronat objęli prezydent i starosta łomżyński. Poinformował o tym przewodniczący rady krajowej tego ruchu Sławomir Kaczyński, który sam również jest zasłużonym krwiodawcą i propagatorem oddawania krwi.
W imieniu odznaczonych podziękował za wyróżnienie Witold Mucharski. Przypomniał aforystyczną prawdę, że każdy człowiek zasługuje na tyle, ile potrafi dać drugiemu...

tekst i foto: Mirosław R. Derewońko
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę