Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Komunikat ZNP!!!

Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo! „Rząd pracuje nad rewolucyjnym pakietem reform systemu edukacji. Pensja nauczycieli ma być uzależniona od jakości ich pracy, a nauczyciele mieliby pracować dłużej – nawet do 27 godzin tygodniowo” – poinformował „Dziennik” 14 marca. Potwierdza to premier Donald Tusk: „mówię już dziś związkowcom, także członkom mojej rodziny, którzy są nauczycielami: ta Karta to dla was zguba”. Jeżeli deklaracje rządu się spełnią, wkrótce będziemy pracować w zupełnie innej rzeczywistości, nasz status zawodowy określać będzie już nie Karta Nauczyciela a kodeks pracy.

Co tracimy?
- gwarancję wynagrodzeń w zakresie płacy zasadniczej oraz dodatku stażowego,
- świadczenia socjalne,
- świadczenia zdrowotne,
- nagrody jubileuszowe,
- trzynastą pensję,
- dotychczasowe pensum dydaktyczne,
- obowiązujące dziś formy zatrudnienia,
- świadczenia emerytalne.


          Poza tym, rząd odbiera nam dotychczasowe świadczenia emerytalne, ale również wyklucza nauczycieli z zawodów o szczególnym charakterze, co oznacza wyłączenie nas, jako grupy zawodowej, z tzw. „opcji zero” (dotyczy praw nabytych), a także pozbawienie nas prawa do emerytur pomostowych.

          Ponadto, rząd zakłada głębokie zmiany systemowe w zakresie prawa oświatowego, w tym reformę szkolnictwa ponadgimnazjalnego oraz inny sposób finansowania edukacji niż subwencja oświatowa. Jeżeli rząd spełni oczekiwania korporacji samorządowych, to zostanie uproszczona droga przekazywania placówek oświatowych prowadzonych przez samorząd innym podmiotom do prowadzenia.
          Wobec tych zagrożeń nie możemy być obojętni! Brak naszej reakcji oznacza przyzwolenie dla proponowanych zmian. Wszyscy stańmy w obronie naszych praw, a także oświaty publicznej!


Bądźmy mądrzy przed szkodą!!!

 

Działania ZNP

          Kierownictwo ZNP jest gotowe do podjęcia radykalnych działań, ale to do Was należy decyzja. Tak - mamy na uwadze strajk. Jego przeprowadzenie zależy od solidaryzmu naszego środowiska. Dziś, wobec istniejących zagrożeń, nie możemy pozwolić sobie na działania o niewielkiej skali zasięgu. Efekty będą jednak mizerne bez „pospolitego ruszenia”.

          Na razie kierownictwo ZNP poszukuje dróg rozwiązania istotnych problemów oświaty i przeciwstawienia się zagrożeniom, które są coraz bardziej realne. Ponieważ strajk uważamy za ostateczną formę protestu, biorąc pod uwagę opinię większości pracowników oświaty, 4 marca br. przyjęliśmy następującą strategię:
- podpisaliśmy Porozumienie z innymi związkami działającymi w oświacie o zorganizowanie debaty edukacyjnej, podczas której poznamy najważniejsze kierunki polityki oświatowej rządu. Oczekujemy na spotkanie z premierem, marszałkiem Sejmu, a także zwołania posiedzenia Komisji Trójstronnej w sprawie poznania systemowych rozwiązań dotyczących wynagrodzeń nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, a także propozycji emerytalnych.

          Ostatnio odbyliśmy rozmowy z posłami LiD-u i PSL-u. Oczekujemy na spotkanie z parlamentarzystami PiS.
          Ponadto ZG ZNP podjął decyzję w sprawie przeciwstawienia się uchwałom niektórych samorządów o przekazywaniu placówek oświaty innym podmiotom. W tej sprawie zwróciliśmy się również z interpelacją poselską do MSWiA, a także z listem do Julii Pitery, pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją, w którym domagamy się opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych (chodzi o likwidację publicznych szkół). Napisaliśmy również do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a do NIK-u złożyliśmy wniosek o zbadanie legalności działań niektórych samorządów przekształcających szkoły.

          Wkrótce rozpoczniemy również szeroką akcję informacyjną w obronie bezpłatnej, publicznej oświaty w Polsce.

          Kierownictwo Związku szczególnie wiele czasu poświęca działaniom zmierzającym do zachowania uprawnień emerytalnych nauczycieli. W tej kwestii Związek wystąpił do eksperta prawa konstytucyjnego z prośbą o opinię dotyczącą ochrony praw nabytych nauczycieli przed Trybunałem Konstytucyjnym. Związek przekazał także minister pracy Jolancie Fedak dokumentację prezentującą przebieg rozmów, jakie prowadził z poprzednim rządem na temat uprawnień emerytalnych nauczycieli.

ZG ZNP

Zarząd Oddziału
wt, 18 marca 2008 16:18
Data ostatniej edycji: wt, 18 marca 2008 16:26:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę