Służba zdrowia po zmianach ...jeszcze bardziej chora
Około 40-50 pacjentów nie zostanie dziś przyjętych w poradni ortopedycznej łomżyńskiego szpitala. Pacjenci, którzy wcześniej byli umówieni na wizytę odejdą z kwitkiem, bo w poradni nie ma wystarczającej liczby lekarzy. Od 1 stycznia większość lekarzy łomżyńskiego szpitala, w tym także ci z ortopedii, przeszli na system pracy równoważnej. Lekarze zgodnie z zarządzeniem dyrektora szpitala mają pracować na zmiany po 12 godzin. W przypadku poradni ortopedycznej oznacza to zamknięcie dwóch gabinetów lekarskich ... i długie kolejki.
Zdaniem kierownika przychodni ortopedycznej, dr Krzysztofa Gołaszewskiego, sytuacja robi się bardzo trudna. Lekarze, którzy są dziś w pracy nie zdołają obsłużyć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie poprawi się też w najbliższych czasie. Doktor Gołaszewski radzi pacjentom, aby szukali innych gabinetów ortopedycznych w województwie, bo w szpitalu w Łomży mogą nie doczekać się pomocy.
Ze 170 lekarzy pracujących w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży na kontrakty całościowe zaproponowane przez dyrekcję placówki przeszło tylko około 40 z nich. Pozostali pracują w systemie pracy równoważnej.
Zmiany organizacji pracy lekarzy szpitala podyktowane zostały bowiązującym
od 1 stycznia ustawowym ograniczeniem czasu ich pracy do 48 tygodniowo.