Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Uwaga podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych!

Przypominamy, że 25 lipca 2004 r. upływa termin do złożenia we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym tzw. “Informacji podsumowującej o dokonanych dostawach /nabyciach towarów” VAT-UE.

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) nakłada na podatników dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych taki obowiązek. „Informacje podsumowujące” składa się za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który składana jest informacja.
Polscy podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych swoją pierwszą “Informację podsumowującą” – VAT-UE muszą złożyć za 2 miesiące drugiego kwartału br. tj. za maj i czerwiec – w terminie do 25 lipca br.
Wzory informacji podsumowujących określa rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów.
Jeżeli wystąpią błędy w złożonych informacjach podsumowujących, podatnik, który złożył informację zawierającą nieprawidłowe dane, ma obowiązek złożyć niezwłocznie korektę błędnej informacji podsumowującej, na formularzu “Korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów” VAT-UEK.
Jeżeli ilość wewnątrzwspólnotowych dostaw jest większa niż ilość pól przeznaczonych w “Informacji podsumowującej” VAT-UE, podatnik kontynuuje wykazywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów na formularzu VAT-UE/A (“Informacja o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów”), będącym załącznikiem do “Informacji podsumowującej” VAT-UE.
Natomiast jeśli ilość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów jest większa od ilości pól przeznaczonych w “Informacji podsumowującej” VAT-UE do wykazania nabyć wewnątrzwspólnotowych, podmiot kontynuuje wykazywanie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów na formularzu VAT-UE/B („Informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów”).
Każdy z wymienionych poniżej formularzy można pobrać na stronie internetowej Izby Skarbowej w Białymstoku (www.is.biaman.pl):
- Informacja podsumowująca VAT-UE
- Korekta Informacji podsumowującej VAT-UE
- Informacja o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów VAT-UE/A
- Informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów VAT-UE/B


Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Białymstoku

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę