Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Inwestycje Pepeesu później, ale ruszą

Opóźnia się realizacja inwestycji planowanych przez łomżyńskiego producenta skrobi - Pepees. Początkowo budowa działu produkującego skrobię modyfikowaną, nowego zakładu wytwarzającego skrobię zbożową i niewielkiej instalacji biopaliwowej miała rozpocząć się pod koniec tego roku. Pewne jest jednak, że plany przesuną się o kilka miesięcy, na początek 2008 roku – podała gazeta Parkiet. Powodem opóźnienia jest chwilowy brak funduszy.

Gazeta przypomina, że co prawda spółka pozyskała ponad 120 mln zł ze sprzedaży Browaru Łomża, ale decyzją akcjonariuszy większość tych pieniędzy przeznaczona zostanie na wykup akcji od udziałowców w celu ich umorzenia. Po tzw. buy backu w kasie spółki pozostanie kilkanaście milionów złotych, gdy tymczasem potrzeby inwestycyjne przekraczają 90 mln zł.
Pieniądze potrzebne na inwestycje jednak się znajdą. „Około 20 mln zł Pepees planował i tak pozyskać od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w ramach tzw. programu rozwoju obszarów wiejskich (PROW). Zarząd spółki chciał już w czerwcu złożyć wniosek o dofinansowanie, tak aby po wakacjach mieć już decyzję agencji. Jednak brak stosownych rozporządzeń uniemożliwił rozpoczęcie procedury.
- Przewiduję, że kwestie legislacyjne zostaną rozwiązane w najbliższych dniach i pod koniec listopada będziemy mogli złożyć wreszcie nasz wniosek - mówi parkietowi Andrzej Kiełczewski prezes Pepepes.
Pozostałe brakujące do realizacji inwestycji pieniądze - ponad 50 mln zł - Pepees zamierza pożyczyć od banków.
Jak podaje gazeta prace nad budową nowych linii i zakładu powinny rozpocząć się jednocześnie na początku przyszłego roku. Pod koniec 2008 roku uruchomiony zostanie oddział wytwarzający skrobię modyfikowaną. Rok później ruszy zakład wytwarzający skrobie zbożowe oraz linia produkująca bioetanol.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę