Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
Akcja zorganizowana przez WWF

Via Baltica przez bagna i puszczę?

Kampania na rzecz zapewnienia najmniej szkodliwego dla przyrody przebiegu drogi ekspresowej Via Baltica prowadzona jest wspólnie przez WWF Polska, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) i CEE Bankwatch Network.

Organizacje ekologiczne uważają, że wariant białostocki przebiegu trasy drogi ekspresowej Via Baltica na odcinku Ostrów Mazowiecka - Suwałki, promowany obecnie przez Ministerstwo Infrastruktury, jest nie do zaakceptowania ze względu na nieodwracalne szkody jakie ta inwestycja spowoduje dla cennego, w skali kraju i Europy, środowiska przyrodniczego północno-wschodniej Polski.

Organizatorzy kampanii domagają się wykonania oceny oddziaływania na środowisko dla wszystkich możliwych wariantów przebiegu Via Baltica, w tym i dla omijającego cenne przyrodniczo tereny Podlasia wariantu łomżyńskiego. Uważają także za niezbędne przeprowadzenie analizy ekonomicznej wszystkich ewentualnych tras tej drogi, z uwzględnieniem kosztów zewnętrznych - społecznych i środowiskowych oraz działań minimalizujących lub kompensujących straty środowiskowe.

Organizacje mają nadzieję, że polskie władze potraktują poważnie rekomendacje Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP i UE. W dokumencie końcowym ze spotkania Komisji, które odbyło się 28-29 kwietnia 2003r. w Warszawie, stwierdzono: „Inwestycje związane z budową Via Baltica powinny być w pełni zgodne z wymogami dyrektyw UE w sprawie ochrony środowiska, co dotyczy w szczególności konieczności wykonania pełnej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę