Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Stażysta zarobi 24 zł mniej w 2008 r. - komunikat ZNP

Rząd Prawa i Sprawiedliwości oszczędza na edukacji i na nauczycielach – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas konferencji prasowej 19 września 2007 roku. Zapowiedział, że ZNP nadal oczekuje na spotkanie z premierem. – Chcemy rozmawiać o skandalicznym projekcie budżetuna 2008 rok – mówił.

Chodzi o projekt przyszłorocznego budżetu, w którym zmniejszono kwotę bazową dla nauczycieli o 48 zł w porównaniu z rokiem bieżącym. – To oznacza, że średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2008 r. zmaleje od 39 zł (stażysta) do 88 zł (nauczyciel dyplomowany). Natomiast z tytułu obniżki klina podatkowego nauczycielskie pensje wzrosną od 25 do 50 zł – mówił Broniarz. Jego zdaniem zmniejszy się także ich wynagrodzenie zasadnicze i pochodne. Dlatego według Broniarza, stażysta na braku podwyżki straci w przyszłym roku 24 zł, a nauczyciel dyplomowany 60 zł.

Broniarz poinformował także, że w projekcie przyszłorocznego budżetu subwencja oświatowa ma być wyższa o ok. 800 mln zł. – Jeżeli z wyliczeń MEN-u wynika, że na 1-proc. podwyżkę dla nauczycieli potrzeba 334 mln zł, to cała ta kwota powinna zostać przeznaczona na przyszłoroczne zwaloryzowanie pensji (inflacja 2,3 proc.) – mówił. Dodał, że takie rozwiązanie oznacza ingerencję państwa w kompetencje samorządów. – Zgodnie bowiem z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, to samorząd decyduje o przeznaczeniu środków otrzymanych w ramach subwencji. Nie jest więc możliwe przerzucenie na budżety samorządów odpowiedzialności finansowej za podwyżki dla nauczycieli – podkreślił.

Szef ZNP przypomniał, że jedynym skutecznym instrumentem, gwarantującym nauczycielom coroczne podwyżki, jest propozycja Związku. – To zwiększenie kwoty bazowej dla nauczyciela stażysty z 82 do 100 proc. – mówił Broniarz.

O dalszych działaniach Związku zadecyduje Prezydium ZG ZNP, które zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę, 26 września. Na Prezydium Związek zaprosił ministra edukacji, Ryszarda Legutkę. – Oczekujemy od ministra przedstawienia projektu rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli na 2008 rok – mówił Broniarz. (mk)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę